V Jeseníku pokračuje projekt chytré energetiky v unikátním domě

24. 8. 2018

V administrativním centru Fenix v Jeseníku byl v červenci dokončen dvouletý provoz s monitoringem budovy. Spolupráce s odborníky z ČVUT, konkrétně pak z jejího Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), však dál pokračuje.

Vědci společně s firmou Fenix Group, které objekt patří, pracují de facto na pilotním projektu chytrého řízení energetiky v budovách. Jak ČVUT v tomto týdnu informovalo, unikátní budovu, ve které zajišťuje dálkový monitoring kvality vnitřního prostředí a řízení energetického hospodářství, letos čeká několik technických vylepšení.

Co se zatím podařilo v objektu, který je postaven jako budova s téměř nulovou spotřebou a zároveň funguje jako aktivní prvek elektrické distribuční sítě, otestovat?

Odborníci z ČVUT UCEEB dokončili monitoring, při kterém testovali různé provozní režimy bateriového úložiště. Kromě toho ve spolupráci se společností ČEZ Distribuce proběhlo dvoutýdenní měření a testování kvality sítě a možnosti podpory distribuční sítě ze strany provozovatele objektu.

Kromě toho specialisté na hybridní energetické systémy zajistili programování celého testování. Řídící algoritmus byl založen na predikci osvitu díky službě PVForecast a odhadu elektrické spotřeby v budově. Byl měněn každé dva dny, aby se mohli odzkoušet různé koncepty užití budovy s téměř nulovou spotřebou jako aktivního prvku sítě.

Získané výsledky tohoto měření budou prezentovány na odborných konferencích a workshopech a dále poslouží zúčastněným stranám pro rozvoj v oblastech chytré energetiky.

„Už jen představa, že si každá nová budova vyrobí zhruba 30 % energie sama, znamená obrovskou úsporu. Z hlediska zákazníka je to koncept win-win. To se málo stává, vždycky totiž někdo ztrácí. Myslím si, že to je něco, co energetiku změní. Tak jako kdysi mobilní telefony, internet či počítače, které změnily svět,“ prezentoval nápad jeho autor Cyril Svozil, jednatel společnosti Fenix Group (obsáhlý rozhovor s ním jsme na toto téma publikovali v časopise Střechy-Fasády-Izolace 1/2017).

Co se chystá?

V současnosti se ve výrobním areálu Fenix Group v Jeseníku staví velké bateriové úložiště pro zajištění „bezvýpadkové“ dodávky energie a snížení energetických odběrových maxim. V této části projektu bude ČVUT UCEEB zajišťovat dlouhodobý monitoring a konzultace při testování integrace velkého úložiště do průmyslové výroby.

„Letos v září naši odborníci nainstalují na administrativní budovu Fenix speciální kameru pro snímkování oblohy tzv. skyscanner. Toto zařízení bude posílat snímky na ČVUT servery pro automatické zpracovávání obrazu za účelem predikce pohybů mraků a klasifikace postupu slunečního záření. Analýza pak poslouží pro zpřesnění krátkodobé předpovědi intenzity slunečního záření pro fotovoltaický systém,“ píše se ve zprávě na webu UCEEB.

Podle odborníků se jedná o ojedinělou službu v rámci chytré energetiky. Měla by sloužit pro optimální řízení bateriových úložišť s fotovoltaickým systémem a zajistit pro spotřebitele cenově dostupnou energii z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: uceeb.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email