V Olomouci byla otevřena první energeticky úsporná klinika v Česku

7. 9. 2018

Slavnostního otevření se v úterý 4. září 2018 dočkala nejmodernější budova ve Fakultní nemocnici Olomouc. Největší stavba v jejím areálu za posledních deset let, která navíc jako jediný objekt svého druhu v České republice splňuje standardy pasivní budovy, dostala označení Y.

Sloužit bude pacientům a pracovníkům II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie. Objektu za téměř 398 milionů korun požehnal při jeho otevření i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podle ředitele Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Romana Havlíka, Ph.D. zvažovalo její vedení i rekonstrukci a využití stávajících objektů.

„Ukázalo se však, že už neodpovídají nárokům současné medicíny a požadavkům na komfort pacientů. Těm zůstáváme stále ještě dlužni v jedné věci. Pacientům je totiž obvykle jedno, zda je léčí technika za desítky nebo stovky milionů korun, ale velmi citlivě vnímají to, jestli mají k dispozici vlastní sociální zařízení. A jsem velmi rád, že jim v nové budově můžeme zajistit standard té nejvyšší úrovně,“ uvedl ředitel v tiskové zprávě.

Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od února loňského roku v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji. V objektu se nacházejí rovněž speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty.

Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.

Jako první se do nové budovy nastěhovali pracovníci a pacienti Oddělení geriatrie FN Olomouc. „Těšili jsme se na to už tři roky,“ řekla vrchní sestra Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc Mgr. Bc. Libuše Danielová, která ocenila i skutečnost, že personál měl možnost během výstavby do budoucí podoby objektu zasahovat.

Autorem projektu stavby za necelých 398 milionů korun je architekt Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects.

„Nová klinika má řadu inovací, jedná se o první nemocniční stavbu v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v Česku použity chlazené stropy. Budova je šetrná nejen energeticky, ale také ve vztahu ke svým uživatelům. Ergonomické rozložení provozů a spojovací tunely ušetří čas a energii zdravotníkům stejně jako zařízení usnadňující manipulaci s nadměrně obézními pacienty. Budova je vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku. Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ přál si architekt.

Zdroj: tisková zpráva Fakultní nemocnice Olomouc (fnol.cz)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email