V Opavě odložili opravu střechy kostela, tesaři nechtěli riskovat zdraví

25. 9. 2020

Překvapivý vývoj nabrala v minulých týdnech plánovaná rekonstrukce střechy opavského kostela svatého Václava. Jedna z dominant centra města měla mít původně novou střechu hotovou do konce roku, ale při realizaci se vyskytl problém. Lešení totiž podle podmínek projektu nesmělo být ukotveno do fasády, takže oprava krovů se stala značně komplikovanou. 

Ačkoliv se zhotovitelská firma opravdu snažila problém vyřešit, nechala si vypracovat statický posudek a usilovně pracovala na nalezení možného řešení, nakonec se rozhodla od smlouvy odstoupit,“ uvedl počátkem září primátor Opavy Tomáš Navrátil s tím, že tesaři ze subdodavatelské firmy, kteří měli krovy renovovat speciální technikou, s ohledem na vlastní bezpečnost na stavbu nenastoupili.

„Jsou to mistři svého řemesla, vesměs již starší řemeslníci a na neukotveném lešení nejsou ochotni riskovat,“ doplnil primátor. Vzhledem k tomu, že se firma, která se kvůli náročnosti zakázky přihlásila do tendru jako jediná, skutečně snažila problém vyřešit a i kvůli dalším okolnostem, se město Opava rozhodlo ukončit s ní smlouvu dohodou. „Mohli bychom se soudit, ale to by mohlo trvat roky, navíc jsou ve hře dotační peníze, konkrétně 5 milionů, které jsme získali z kraje. O ty bychom mohli přijít. Střecha je opravdu v dezolátním stavu a opravou projít musí, a to co nejrychleji. To je teď nejdůležitejší,“ dodal primátor.

Město chce dokumentaci přeprojektovat a s památkáři vyjednat souhlasné stanovisko k ukotvení lešení do fasády, která bude po rekonstrukci opět uvedena do původního stavu. Do konce roku by chtěla Opava vyhlásit nové výběrové řízení na zhotovitele stavby, aby se mohlo na jaře začít s pracemi.

Kostel svatého Václava vznikl na místě starší sakrální stavby v souvislosti se založením dominikánského kláštera v Opavě. Jeho výstavba probíhala ve dvou etapách více než 40 let a dokončený kostel byl vysvěcen v roce 1336. V současnosti je v majetku města a využívá se k pořádání společenských a kulturních akcí, jako jsou koncerty, výstavy, umělecké performance či svatební obřady.

Zdroj: tisková zpráva města Opavy

Foto: Tomáš Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email