V Ostravě probíhá první fáze výstavby koncertního sálu

29. 11. 2023

Od června letošního roku probíhá první fáze výstavby nového koncertního sálu v Ostravě. Stavební práce, které mají trvat do ledna 2024, zahrnují přeložky inženýrských sítí, bourací práce, vrty pro čerpání minerální vody z podzemí a zemní práce pro stavbu hlavního objektu.

Připomínáme, že projektantem této koncertní haly o špičkové akustice je americký věhlasný architekt Steven Holl, ve spolupráci s Martinem Kropáčem z pražského studia Architecture Acts. Je to jeho druhá akce v České republice, první byla rekonstrukce Kafkovy knihovny v Praze.

O projektu haly, která v konečné podobě může připomínat pouzdro na housle, jsme již psali podrobněji. V tuto chvíli přibližujeme několika snímky syrovou realitu zmíněné první fáze výstavby. Zhotovitelem jsou IMOS Brno a IPS Třinec.

Hotové dílo, jehož dokončení se posunulo do roku 2026, bude součástí ostravského Domu kultury, před více než šedesáti lety projektovaného architektem Jaroslavem Fragnerem. Je domovským sídlem významného hudebního tělesa – Janáčkovy filhamonie Ostrava, která v současnosti vystupuje v sále bývalého kina Vesmír.

Nový velký koncertní sál bude mít kapacitu 1 300 míst, zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie, komorní sál s kapacitou 515 míst, edukační centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů, divadelní sál s kapacitou 490 míst, restauraci, kavárnu, salónky i prostory pro volnočasové aktivity.

Slova byla napsána i o špičkové akustice. Autorem unikátního akustického modelu tohoto koncertního sálu je významný japonský akustik mezinárodního renomé Dr. Yasuhisa Toyota. Perla na závěr: tento koncertní sál se dostal do první desítky nejzajímavějších projektů na světě!

Text a foto: Zdeněk Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email