Vášeň pro hliník a dřevostavby

15. 1. 2021

Více než dvacet let se střechařským řemeslům věnuje původně vyučený tesař a dnes už také klempíř Martin Nykles z Plzně. V oboru podniká společně s kolegou, se kterým se specializují na realizace dřevostaveb. Pro jejich zastřešení v posledních letech nejčastěji volí hliníkovou krytinu, která se navíc dobře hodí i na opláštění fasád.

Jelikož už jako kluk pořád něco dělal rukama, ať už doma nebo na chalupě, bylo pro něj řemeslo jednoznačná volba. „Vyučil jsem se tesařem v roce 1993 a jelikož to bylo na učilišti plzeňské Škodovky, nastoupil jsem potom do podniku na práce, jako byly stavby lešení nebo výměny bednění na střechách,“ popisuje své začátky Martin Nykles, který se ovšem záhy vydal na mnohem zajímavější cestu, co se týče řemesla.

Postupně se stále více seznamoval se střechami, pro jejichž realizace a opravy má od roku 1999 založenou tesařskou a pokrývačskou živnost. Časem se navíc naučil i klempířským dovednostem, takže portfolio jeho odborných služeb se stalo kompletním. „Hodně mi dala spolupráce s kolegy, od kterých jsem mohl leccos odkoukat. Taky jsem absolvoval zdokonalovací školení u Prefy, kde byla vždy velice přínosná i komunikace s ostatními klempíři, kteří jsou ochotní v případě potřeby poradit,“ říká řemeslník, který se po letech praxe považuje už spíše za klempíře.

Tesařské práce jsou doménou jeho nynějšího kolegy Jana Baumruka. „Práce máme hodně. Neděláme jenom střechy, ale hlavně kompletní dřevostavby. Nezastavili jsme se ani minulý rok, když byla pandemie, a jiné to nebude ani letos,“ pokračuje Martin Nykles s tím, že oproti zavedeným zvyklostem si po čase vyzkoušejí také pokládku tradiční pálené krytiny, kterou si pro danou stavbu vyžádali památkáři. Jinak až 90 % střech realizují s hliníkovými materiály značky Prefa.

Celý článek Tomáše Svobody si můžete přečíst v lednovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email