Preferujeme kvalitní materiály a kvalitní práci

13. 1. 2021

Milovník dobrého vína, vyučený nástrojař, pokrývač a podnikatel Oldřich Svoboda, přednosta Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů regionu Vysočina, se pokrývačskému umění učil od těch nejpovolanějších. Od svých předků. Pokrývačem byl už totiž jeho děd a následně i otec.

„Oba byli v řemesle vyučení, a tak jsem začínal poznávat toto řemeslo už jako školák, pomáhal jsem jim zejména o prázdninách. Tenkrát to ale bylo trošku jiné než dnes. Pokrývač dělal pokrývačské práce, klempíř klempířinu a tesař tesařinu, a tak se tato řemesla většinou ve stavební firmě doplňovala. Dnes však pokrývač musí ovládat ještě také od každé profese něco,“ říká Oldřich Svoboda, který se původně vyučil na střední škole nástrojařem. Jeho otec byl zaměstnán u stavebního podniku a Oldřich Svoboda mu pomáhal.

Od práce ve státní správě k podnikání

„Já jsem byl chvilku zaměstnán ve státní správě, ale potom jsem přišel o zaměstnání a začal jsem se plně věnovat pokrývačině. Udělal jsem si rekvalifikaci, abych získal výuční list, a po revoluci jsem si vyřídil živnostenský list,“ popisuje svoji cestu k založení firmy v roce 1992.

Ale jen rekvalifikace nestačila, proto absolvoval další odborné kurzy, které pořádaly specializované firmy. V současné době zaměstnává 15 lidí a má zastoupeny všechny profese. „Máme autodopravu, stavebniny a z odborných profesí klempíře, pokrývače, tesaře. Takže když jdeme na střechu, máme z každého potřebného oboru něco, dokonce i zedníky, a tak tu střechu dokážeme obsáhnout celou,“ vysvětluje Oldřich Svoboda, který podniká se svým synem Marcelem.

„Ve firmě jsme dva Svobodové, firma se i proto jmenuje Svoboda a syn. Marcel jako spolumajitel se věnuje prodeji stavebnin. Má na starosti sklady a autodopravu, kde máme auta s hydraulickou rukou na rozvoz krytin a stavebního materiálu, a já mám na starosti právě montáže střech,“ říká s tím, že syn k němu nastoupil ihned po absolvování základní vojenské služby, a je přesvědčen, že ho tato práce baví.

Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v lednovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email