Mistr tesař Zdeněk Oravec je bronzovým Živnostníkem roku 2020

30. 12. 2020

Během prosince byly na pražském Žofíně vyhlášeny výsledky prestižních celostátních soutěží Vodafone Firma roku 2020 a MONETA Živnostník roku 2020. Pro střechařské obory je bezesporu velmi povzbudivé, že mezi živnostníky zabodoval mistr tesař a dlouholetý člen Cechu KPT ČR pan Zdeněk Oravec, který se umístil na bronzové příčce.

Zdeněk Oravec je proslulý zejména tím, že obnovuje kulturní památky. Zatímco skoro všechny stavební firmy chtějí rychle vydělat peníze, on se snaží zachraňovat zubem času zdevastované historické konstrukce, jako jsou třeba gotické krovy, což je velmi náročná práce, která nikoho příliš nelákala.

Například v loňském roce se podílel na realizaci unikátního projektu s názvem „Dřevo pro kalich“. Jednalo se o proces máčení dřeva v mrtvé a živé vodě, včetně splavení vorových tabulí a ukázkového tesání trámů na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Kromě toho opravuje dožilé dřevěné konstrukce krovů i stropů, provádí chemickou ochranu dřeva, ale i pokrývačské a klempířské práce. „Naši zákazníci jsou především majitelé nemovitých kulturních památek. Nejvíce jsou to farnosti, obce, města a Národní památkový ústav,“ uvedl Zdeněk Oravec, o jehož práci jsme nedávno psali také na stránkách našeho časopisu a kterému touto cestou blahopřejeme k významnému ocenění!

Zdroj a foto: webové stránky soutěže Firma roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email