Ve finále ceny Architekt roku 2018 je pět osobností

30. 8. 2018

Počátkem léta vybrala odborná porota pět finalistů soutěže Architekt roku 2018. Jedná se o architekty, kteří se v období uplynulých pěti let svým přístupem významně zasloužili o architekturu v České republice, ať již vynikající tvorbou či podporou kvalitní architektury a profese.

Cena Architekt roku nehodnotí celoživotní dílo, ani nehledá nejlepší stavbu uplynulého roku. Jejím cílem je ocenit osobnost, která v posledních pěti letech významným způsobem přispěla ke vzniku kvalitní výstavby či projevila angažovanost na poli architektury. „Udělením tohoto ocenění se snažíme poukázat na význam
a důležitost architektury a jejích tvůrců pro náš život a kulturní rozvoj společnosti a rovněž usilujeme o šíření osvěty a propagaci architektury,“ uvedl Pavel Sehnal, předseda představenstva pořadající společnosti ABF.

Architekt roku 2018: Nominace a finalisté

Členové letošní poroty (architekti Adam Gebrian, Josef Pleskot, Regina Loukotová, Marcela Steinbachová
a vítězka loňského ročníku soutěže, umělkyně Kateřina Šedá) posuzovali 16 nominací, mezi nimiž se objevili Petr Hájek, Emil Přikryl, Martin Rajniš, Marek Štěpán, David Kraus, Klára Brůhová, Libor Foukal, Leoš Válka, Dagmar Vernerová, Yvette Vašourková a Igor Kovačević, Milena Hauserová-Radová, Mjölk, CBA – Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal, Zdeněk Fránek, Petr Hlaváček i Roman Koucký.

Jedná se především o projektující architekty, ale najdeme mezi nimi i teoretiky, kurátory, vydavatele odborných publikací, pedagogy, zástupce institucí a další podporovatele architektury. Porotci v diskusi upozornili také na další jména, organizace či uskupení, která by si zasloužila pozornost. Připomněli rovněž význam pozice městského architekta, který se začíná v českých sídlech stále častěji uplatňovat.

Do finále nakonec postoupili Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal z CBA, dále Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Petr Hlaváček a MJÖLK architekti, porota rozhodla také o udělení jednoho čestného uznání.

Nedílnou součástí soutěže Architekt roku je také ocenění architekt obci, titul udělovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí a časopisem Moderní obec. Porota ve stejném složení doporučila organizátorům k dalšímu posuzování tři projekty od Břetislava Světlíka v Nových Sedlicích, Ivy Seitzové v Ostravě-Mariánských Horách a společnou práci Daniela Baroše, Michala Nejezchleba a Lucie Bartoňové v Prostřední Bečvě z deseti zaslaných nominací, přičemž o laureátovi rozhodnou organizátoři sami.

Snahou poroty je komplexní hodnocení jednotlivých nominovaných. „Sledujeme celkový přínos nominované osobnosti pro společnost, její profesní a morální integritu, vliv na vznik kvalitní architektury a rozvoj prostředí, odbornou úroveň i osobní nasazení,“ doplnil člen poroty Josef Pleskot.

Slavnostní vyhlášení výsledků již desátého ročníku soutěže Architekt roku proběhne 11. září 2018 v prostorách CAMP v Praze.

Zdroj: architektroku.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email