Ve slezském pohraničí vznikne rozhledna ve stylu betonového bunkru

8. 3. 2018

Obec Stěbořice na Opavsku chce k letošnímu 100. výročí Československa postavit rozhlednu na tamním vrchu Šibenici. Na obecním pozemku, který se nachází v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností, vznikne architektonický unikát inspirovaný prvorepublikovou soustavou opevnění.

Rozhledna bude sloužit nejen k rozhledu po krajině, ale i jako mini-muzeum o výstavbě bunkrů ve slezském pohraničí. Věžovitá stavba bude provedena jako monolitická „přírodně“ betonová do bednění. Linie stavby připomínající výstavbu bunkru Šibenice v období před 2. světovou válkou budou doplněny symbolickými střílnami, které budou prosvětlovat schodišťový prostor a vnitřní expozici.

„Rozhledny v poslední době rostou jako houby po dešti a jejich význam často postrádá smyslu a mnohdy ztrácí i základní funkci, kterou je výhled do krajiny. Jsou však místa, kde by se rozhledny stavět měly, neboť jejich podstatu doprovází kulturní, přírodovědný, historický či jiný význam,“ popisuje okolnosti související s výstavbou architekt Lumír Moučka ze studia Lumi Design.

Podle něj může vzniknout koncept se silným příběhem, který nabývá významu nejen rozhledny, ale zároveň sochy připomínající dané místo. Takovým místem je právě pozemek, na kterém byla v roce 1938 započata výstavba dělostřeleckého bunkru Šibenice, symbolu tehdejší technické vyspělosti, ale především obrany národní identity a svobody.

Tento silný motiv není jen místním příběhem, jeho význam má národní charakter, který v budoucnu může přinést návštěvnost občanů z celé republiky. Vystoupat po schodech na vrchol rozhledny a pohlédnout do okolí vede člověka zahlceného každodenními útrapami k úlevě.

Vyhlídková plošina umístěná ve výšce 9,2 m nad terénem nabídne panoramata Hrubého Jeseníku, významné vrcholy Nízkého Jeseníku, Zlatohorské vrchoviny, roviny směrem k Opavě a do Polska a také pohled na soustavu okolních pohraničních pevností.

Stavba rozhledny o celkové výšce 12,5 m, která bude plnit roli památníku na období před 2. světovou válkou, by měla být zahájena i dokončena v průběhu letošního roku. Náklady jsou odhadovány na zhruba 2 miliony korun.

Zdroj: stránky obce Stěbořice a msstavby.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email