Ve stavebnictví otevíráme novou kapitolu

10. 9. 2020

V příjemném stínku pod platanem začalo během horkého červnového dne naše reportážní setkání s Liborem Musilem, zakladatelem a předsedou představenstva slavkovské rodinné firmy LIKO-S, která na stavebním trhu působí již od roku 1992. Z původní kovovýroby se postupně vyprofiloval velice úspěšný producent (nejen) interiérových příček, který se v posledních letech dál rozvíjí v duchu kréda o budování „happy and green company“.

Ztělesněním těchto slov jsou zejména objekty LIKO-Noe, což je experimentální zelená budova, a LIKO-Vo neboli loni dokončená první živá průmyslová hala na světě, jejíž fasáda je jako rozkvetlá louka a střecha disponuje mimo jiné kořenovou čistírnou odpadních vod. Jak se vlastně zrodila myšlenka realizovat živé stavby či „domy jako stromy“, jak říká další ze sloganů firmy ze Slavkova u Brna?

„Myšlenka vznikla, když jsem stavěl svůj vlastní rodinný dům. Přišel jsem na to, že pokud udržím v okolí domu vodu, změním jeho okolí k lepšímu. Ne k horšímu, což je obvyklé, pokud se někde něco nového postaví. Následně jsme se dali do experimentálního centra ve firmě, kde také vodu zadržujeme a používáme ji k ochlazování okolí. Druhou etapou byla výrobní hala, kterou jsme postavili minulý rok se zelenou fasádou i s vegetačními střechami,“ odpovídá Libor Musil.

Zeleň a stromy, jako je třeba platan, pod kterým jsme se setkali, vnímá jako nejlepší klimatizační jednotky, které zásadním způsobem zlepšují prostředí. Diametrálního rozdílu mezi teplotou pod korunou stromu a na rozpálené betonové ploše si může lehce všimnout snad každý, ale zdá se, jako bychom na tento přirozený efekt zapomněli. „Zvykli jsme si dávat zeleň od staveb pryč a stromy nám chybí. My s odstupem času vidíme, že pokud postavíme zelené budovy, vytvoříme takové klima, že i v okolí se příroda chová jinak. Stromy i traviny nám úžasně rostou, i když jsme uprostřed průmyslového areálu,“ pokračuje zakladatel firmy.

Když jsme se vydali do jejích dalších částí, mohli jsme si všimnout, že nejrůznější druhy zeleně a stromů jsou prakticky ve všech prostorách, a to například i na plotech, které zkrášlují popínavé rostliny. Před experimentální budovou LIKO-Noe je pro změnu životadárné jezírko, které rozhodně není jedinou vodní plochou v areálu. „Z budovy jde odpadní voda, která je čištěná kořenovou čistírnou a vodou z jezírka zavlažujeme jednotlivé fasády. Nejprve tady sídlilo vývojové centrum našich příček, dneska je tady celá divize, která se věnuje zelenému stavění,“ popisuje Libor Musil.

Celou reportáž si můžete přečíst v zářijovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email