Větrání turbínami LOMANCO a osvětlení světlovody

19. 10. 2020

Dnes jsme si pozvali na rozhovor člověka, který od roku 2000 stojí za značkou LOMANCO na českém trhu. Tímto specialistou je Ing. Radim Otýpka, technik LOMANCO.

Vy jste u produktu LOMANCO již 20 let. Jak se tak stane, že člověk zůstane v branži u jediného produktu?
Po vystudování VUT FAST jsem nastoupil do Výzkumného ústavu stavebních hmot, kde jsem se zabýval ekologickými výrobky. Následně jsem dostal nabídku pracovat u firmy ABC, s. r. o., jako technik, což mne oslovilo, protože tam byla přímá spojitost s produkty šetrnými k přírodě. Firma v té době měla dva základní produkty, a to tubusové světlovody a ventilační turbíny.

V čem jsou tyto výrobky ekologické?
Tubusové světlovody jsou stavební výrobky, které skrz lesklé potrubí přenáší sluneční paprsky až do obydlí. Člověk tak získá zdravé denní světlo a nemusí svítit, čímž šetří energie.

Druhým produktem byly ventilační turbíny LOMANCO, u kterých byl opět zajímavý přínos větrání v domech, a to bez potřeby elektrické energie. Turbíny jsou totiž především poháněny větrem.

Uběhlo dvacet let a lze říci, že se tyto produkty někam posunuly?
Ano, určitě. Z hlediska ekologického přínosu jde stále o velmi užitečné stavební produkty, které mohou obohatit každý dům. Světlovody jsou dnes mnohem známějším výrobkem a instalují se ve velkém jak v rodinných domech, tak i firmách. Snaha šetřit energie a současně si nekazit zrak umělým světlem je dnes mnohem větší téma než před dvaceti lety.

A turbíny LOMANCO?
To je produkt, který si vydobyl své pevné místo ve stavebnictví. Přestože je to produkt, který se dováží až z USA, tak i přesto dodnes hledá jen těžko konkurenci. Ano, objevují se stále noví výrobci, těm se ale nedaří vyrobit tak spolehlivý a bezstarostný produkt, jako jsou naše americké turbíny, a neumějí lidem poskytnout správný návrh použití.

Jsou návrh turbín a následná instalace nějak složité?
To je lehká otázka, ale velmi těžká odpověď. Turbíny působí jako velmi primitivní produkt a ve své podstatě i jednoduché jsou. Nicméně abyste je správně navrhli a pak i nainstalovali, tak to potřebuje svá pravidla. Já jsem člověk, který dlouhá léta objíždí stavby, provádí návrhy, konzultuje s projektanty a už o tom produktu něco vím. Z každé realizace se učím a to následně používám ve prospěch dalších realizací. Za ty roky jsme již naučili spoustu projektantů správně navrhovat a spoustu realizačních firem správně instalovat turbíny.

Takže máte prakticky hotovo?
Opak je pravdou. Objevují se nové a složitější realizace, noví projektanti, nové realizační firmy. A zde je stále potřeba je školit. Dodnes je celý systém postaven na poradenství. Učím všechny firmy, aby v případě nejasností hned volaly, raději se poradily, než provedou špatnou instalaci, která by vrhala špatné světlo nejen na ně, ale i na samotný výrobek.

Přeci jen když navštívím ročně přes sto realizací, tak už mám užitečný nadhled nad tímto produktem a jsem schopen celkem obratně problém řešit na základě předešlých zkušeností. Mám partnery, kteří i po deseti patnácti letech zkušeností s jejich realizacemi turbín se stejně raději na mne obrátí a minimálně si ověří, jestli je jejich postup správný.

Největší problém je s realizační firmou, která tvrdí, že všechno ví a poradit nepotřebuje, a pak jim při problému v technickém posudku vyjmenuji spoustu zásadních chyb, kterých se dopustili, a to často úplně těch základních, nemusí se jednat jen o neznalost norem atd.

Takže se na vás můžou obracet a rád poradíte?
Ano, to je moje práce technika, který o svém produktu má povinnost vědět co nejvíc, aby mohl dále radit. Když realizační firma dělá spoustu let kvalitní střechy, a pak dostane v zakázce realizovat i odvětrání bytového domu, tak to určitě potřebuje nasměrovat.

No jo, teorie je jedna věc, a co praxe?
Přesně tak, abych byl schopen poradit, musím si to i sám osahat, proto mám i spoustu let realizační firmy, se kterými úzce spolupracuji a pomáhám jim. Často chce zákazník realizaci přímo ode mne, což je samozřejmě také možné, nicméně prioritní je zaškolení firem v regionech a přenesení realizace na ně.

Pak tedy přejeme spoustu správných návrhů a realizací nejen vašich, ale i vašich partnerů z oboru.

Kontakt:
Ing. Radim Otýpka,
technik LOMANCO,
mobil: 724 302 472

Placená reklama

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email