Zaujalo nás: Českou cenu za architekturu získala inovativní stavba z lehkého betonu

22. 11. 2018

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu byly v pondělí 19. listopadu ve Foru Karlín vyhlášeny výsledky 3. ročníku této soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA). Hlavní cenu si převzal David Levačka Kraus za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích.

Autor díla, které bylo realizováno v roce 2016, navrhl novostavbu administrativní budovy zasazené do průmyslového areálu zhotovené inovativní technologií z lehkého betonu. V celé Evropě je přitom jen pomálu budov, které byly postaveny z tohoto materiálu. Podle poroty se jedná o mimořádný a podnětný projekt. „Lze o něm rozhodně říct, že razí cestu v současné evropské architektonické rozpravě.“

Administrativní budova ve Strančicích je podle porotců „hrubá, odvážná, průmyslová“. Jedná se o „budovu se skloněnou střechou pro parkování aut, s očividnými konstrukčními omezeními, díky kterým působí téměř sochařským dojmem, odlitá na místě z lehkého betonu, s přibližně metr tlustými zdmi, bez jakéhokoliv zateplení, s přesně zasazenými okny.“ Porotci ocenili, že jde o „projekt s jasným rukopisem a architektonickou ambicí, která je ale držena v pozadí.“ Neskrývali nadšení nad zvolenou technologií: „Ve Švýcarsku a v Německu, především v Berlíně, probíhá rozsáhlý výzkum ve snaze najít správnou směs a správnou technologii na tvorbu a odlévání tohoto typu inovačního betonu. Zde ho máme. Opravdový výzkumný projekt, zcela jednoznačný, průkopnický, moderní. A zároveň skromný, aniž by se předváděl, nachází svou pozici v okolí jen tím, že je lehce odlišný.“

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2018 získalo kromě vítězné realizace sedm dalších různorodých prací z celé České republiky. Jednalo se o obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli (Rusina Frei architekti + Atelier PARTERO, 2017), dále o sportovní halu Dolní Břežany (SPORADICAL, 2017), brněnský Polyfunkční objekt Dorn (Atelier RAW, 2016), pivovar Trautenberk v Horní Malé Úpě v Krkonoších (ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka, 2017), výstupní stanici lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017), rekonstrukci a přestavbu mlýna na bydlení (Stempel & Tesař architekti, 2017) na Slapech a také o Útulnu (Jan Tyrpekl, 2017), experimentální dřevostavbu, která vznikla na bývalém lehkém opevnění u jihomoravského Vratěnína.

Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi osmi stavbami. Vítěz i finalisté se etablovali ze 33 nominovaných prací, které ČKA představila na konci května tohoto roku. Celkově se o Českou cenu za architekturu ve 3. ročníku ucházelo 145 děl dokončených v posledních pěti letech.

Uděleny byly rovněž čtyři Ceny partnerů: Cena Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží, Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za přístup k revitalizaci průmyslového objektu, Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivou rekonstrukci stavby v krajině a Cena společnosti VELUX za práci s denním světlem.

Akademie České ceny za architekturu současně ocenila Výjimečný počin. Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 22. listopadu v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a od 7. února 2019 pak v Galerii architektury Brno.

Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email