Zdeněk Oravec získal ocenění Osobnost střechařského oboru

15. 4. 2022

Osobností střechařského oboru, nositelem prestižního ocenění udělovaného za zásluhy o rozvoj řemesla, se letos stal tesař na slovo vzatý – pan Zdeněk Oravec, majitel firmy Tesařství Čenda. Toto ocenění převzal na slavnostním večeru veletrhu Střechy Praha 2022 ve čtvrtek 3. března přímo na výstavišti.

Zdeněk Oravec se tesařinou zabývá už 44 let a má za sebou skvělé realizace rekonstrukcí zejména historických objektů. Stopa po jeho odborném zásahu zůstala na mnoha památkách Ústeckého kraje. Možná by bylo jednodušší napsat, na rekonstrukci kterých památek se nepodílel. Záslužná je také jeho snaha zachovat historické postupy zpracování dřeva. Připomeňme například máčením a pak plavením připravené dřevo pro obnovu unikátní památkově chráněné vyhlídkové věže ve tvaru kalichu v centru města Litoměřic.

Práci se dřevem má Zdeněk Oravec moc rád, a jak říká, nic jiného nikdy nedělal. A dnes už není nic, co by ho profesně zaskočilo. Zvládne ručně vyrobit repliku korunní, etážové nebo mansardové profilované římsy, zvonové stolice nebo zdobené podstávky. A považuje to za největší trumf své firmy, protože těmito postupy se už dnes moc nepracuje. Tradiční řemeslo ctí také při realizaci krovů na nepamátkových objektech – rodinných domech, přístřešcích či pergolách, které dělají jen výjimečně.

Kromě toho je Zdeněk Oravec aktivní také v Cechu klempířů, tesařů a pokrývačů, spolku – coby přednosta Ústeckého kraje. Zajímalo nás, co toto ocenění získané na letošním stavebním veletrhu Střechy Praha 2022 pro Zdeňka Oravce znamená? „Velice si toho vážím a myslím si, že už mě v životě asi žádné takto prestižní ocenění nepotká. Myslím si, že je to ta nejvyšší meta, kterou jsem mohl získat. A patří podle mě určitě také mým spolupracovníkům, se kterými se v profesním životě setkávám,“ říká zkušený řemeslník…


Celý rozhovor se Zdeňkem Oravcem si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email