Zelená střecha – proč o ní uvažovat?

18. 3. 2024

Co je přesně zelená střecha? Zelená střecha, jinak též vegetační střecha, je hodně široký a obecný pojem. V zásadě se jedná o střechu, která je zcela nebo částečně pokryta vegetací. Je jedno, jestli je taková střecha rovná nebo šikmá či zda na ní rostou téměř bezúdržbové sukulenty nebo se podobá zahradě s anglickým trávníkem.

Osm výhod zelených střech

1. Snížení tepelných výkyvů. Zeleň na střechách funguje jako izolace. Během letních měsíců má až o 40 °C nižší teplotu než běžné krytiny. Podobný teplotní rozdíl panuje mezi chodníkem a trávníkem.

2. Prodloužení životnosti střechy. Vrstvy vegetačních střech chrání konstrukci a hydroizolační vrstvu střechy před UV zářením a ostatními vlivy počasí. Díky tomu mohou výrazně prodloužit jejich životnost.

3. Zadržování srážek. Díky přirozenému zadržování vody v substrátu a zeleni se výrazně snižuje množství odtoku vody. Tim se podporuje přirozený koloběh vody, která se stíhá odpařovat a v neposlední řadě též šetří kanalizační řád.

4. Lepší kvalita vzduchu. Rostliny jsou plícemi naší planety. Vegetační střecha poskytuje prostor pro fotosyntézu v místech, kde obvyklá zeleň ustoupila zástavbě.

5. Zlepšení mikroklimatu. Zelené střechy zvyšují vlhkost vzduchu ve svém okolí a přirozeně zachycují prachové částice.

6. Prostor pro život, nejen pro lidi. Šikovně koncipované zelené střechy mohou být oázou klidu v rušné městské zástavbě. Stanou se domovem různých živočišných druhů a podpoří biodiverzitu.

7. Snížení pronikání hluku. Nesourodá vrstva rostlin a substrát přirozeně tlumí veškeré zvuky, které by mohly do domu pronikat.

8. Estetika. Vegetační střecha lahodí oku (nejen) milovníků přírody. Každý kus je originál, který se navíc v průběhu roku mění.

Pro bezpečnou hydroizolaci zelených střech volte charBIT ELAST proVEGET® 52.

CharBIT ELAST proVEGET® 52 je natavitelný asfaltový pás s nenasákavou nosnou vložkou z polyesterového rouna, oboustranně opatřenou krycí vrstvou ze speciálního SBS modifikovaného asfaltu s účinnými látkami odpuzujícími kořínky. V kombinaci s ověřenými hydroizolačními vlastnostmi modifikovaných asfaltů jsou přísady proti prorůstání kořínků důležitým předpokladem pro dlouhodobou ochranu staveb se zelenými střechami, což potvrzuje test odolnosti podle normy EN 13948.

Komerční sdělení Charvát, a.s.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email