Zóna pro tesaře na veletrhu Střechy Praha

16. 7. 2018

Veletrh Střechy Praha vstupuje do třetího desetiletí své existence. Uplynulý jubilejní 20. ročník potvrdil pevnou pozici veletrhu jako stěžejní akce v oboru staveb a renovací střech. Meziročně opět vzrostla celková obsazená výstavní plocha a veletrh přilákal 22 tisíc kvalitních návštěvníků.

Ačkoliv se jedná o poměrně úzce specializovaný veletrh, je každý ročník trochu jiný, s jinými zvýrazněnými programy, reagujícími na aktuální dění v oboru. 21. ročník veletrhu Střechy Praha, který proběhne v PVA Expo Praha Letňany ve dnech 7. – 9. 2. 2019, přinese mnoho pozitivních změn, nová témata a nové projekty.

Zvýrazněným tématem 21. ročníku je tesařské řemeslo

Tesařské řemeslo je jedním z nejdůležitějších, nejkrásnějších, ale i nejnáročnějších stavebních řemesel. Tesař musí konstrukci, po které se pak ve výškách pohybují ostatní řemeslníci, nejprve postavit. K tesařině je tedy nutná velká zručnost i rozsáhlé technické znalosti. Na veletrhu chceme ukázat maximum, co s tímto řemeslem souvisí, tedy materiály a technologie (moderní i tradiční tesařské techniky a spoje), nářadí, nástroje, zvedací techniku a další vybavení pro řemeslníky, spojovací prvky a materiály, prostředky pro ošetření dřeva, principy diagnostiky a sanace dřevěných konstrukcí, návrhové software, programy pro cenové kalkulace, a další.

Všechny aktivity chceme soustředit do tzv. Zóny pro tesaře, která bude umístěna ve výstavní hale č. 4, včetně pestrého doprovodného programu. Návštěvníci uvidí množství ukázek tesařského řemesla, kdy budou vznikat konkrétní výrobky. Tyto výrobky budou moci návštěvníci získat vyplněním slosovatelné ankety či účastí v několika soutěžích, ať již vědomostních nebo v soutěžích zručnosti. Řemeslníci se budou moci zúčastnit soutěže tesařské zručnosti a vyhrát tak hodnotné ceny v podobě profesionálního nářadí.

Ke zvýrazněnému tématu chystáme bohatý přednáškový program. Těšit se můžete na další ročník Fóra Dřevěné konstrukce, který se bude mimo jiné věnovat dřevěným stavbám typu rozhledny, lávky, mosty, dětská hřiště a jejich údržbě. Kromě odborných témat proběhnou užitečné semináře určené pro menší firmy a OSVČ – jak využít moderní technologie, jak být efektivní, jak vést firemní agendu, jak dát o sobě vědět, jak využít sociální sítě pro prezentaci. K dispozici bude i informační a poradenské centrum, jak obecné pro veškerou výstavbu, tak speciální pro oblast pokrývač-klempíř-tesař.

Historii tesařského řemesla budou připomínat vzácné muzejní exponáty. Součástí tesařské zóny budou též ukázky speciálních seker, např. teslic, širočin či hlavatek. Své aktivity představí Institut lidového kulturního dědictví, který sdružuje odborníky z oblasti památkové péče, architektury, restaurování, archeologie a muzeí v přírodě.

Setkání tesařů bude mít též mezinárodní rozměr, na veletrh jsou zváni tesaři, tesařské firmy a dodavatelé i odběratelé dřevěných prvků a konstrukcí ze sousedních zemí, především z Německa. Cílem setkání tesařů je vzájemná výměna zkušeností, prezentace tesařského řemesla, jeho kouzla a náročnosti „naživo“ širokému publiku, včetně možnosti vyzkoušet si novinky v oblasti nářadí a technologií.

Pojďme společně založit novou tradici každoročního setkání tesařů!

Za pořadatele veletrhu Jitka Šefránková

Foto: Jakub Kmošek, Spolek archaických nadšenců

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email