Zámek ve Valticích má po více než 100 letech novou fasádu i střechu

14. 8. 2019

Zámek Valtice prošel během letošního léta výraznou změnou. Po čtrnáctiměsíční rekonstrukci je pryč lešení z čelní fasády. Za částku 46,8 milionu korun byla opravena část pláště zámeckého paláce včetně střechy, komínů a všech zdobných prvků, které tam kdysi dal umístit lichtenštejnský kníže.

Rozsah někdejší rezidence vládnoucího knížete je omračující, takže část objektu zůstává v havarijním stavu a na potřebné opravy dosud čeká. Zámek, který se dotýkal železné opony, byl desítky let na okraji zájmu a velkorysou opravu, jejíž první část díky prostředkům Ministerstva kultury proběhla, již nezbytně potřeboval.

Opravou čelní fasády a střechy severního traktu zámeckého paláce byla završena první etapa oprav pláště valtického zámku. V současnosti probíhá oprava východního předzámčí za 40 miliónů, ve kterém bude po dokončení pokračovat provoz hotelu, a obnova desítky komnat ve druhém nadzemním podlaží zámeckého paláce, ve kterých bude instalován další zámecký okruh.

Současným hlavním okruhem projde po historických barokních parketách ročně bezmála 70 tisíc návštěvníků a je nezbytné, aby tento dlouhodobě neudržitelný nápor turistů byl v zámku rozptýlen do více tras. Celkový počet platících návštěvníků valtického zámku dosáhl v loňském  roce 194 tisíc návštěvníků a Valtice se tak staly pátým nejnavštěvovanějším objektem v rámci objektů Národního památkového ústavu (NPÚ).

Na konci příštího roku bude dokončena oprava zámečku Belveder, který bude turistům zpřístupněn vůbec poprvé v historii. Poslední etapa rekonstrukce Belvederu by měla být zahájena ještě letos a bude stát kolem devíti miliónů korun.

Informace o stavbě:

  • Stavba se týkala pouhé čtvrtiny hlavní zámecké budovy
  • Lešení z příkopu sahalo do výšky 52 m, což je výška 18-ti patrového domu a jen o 10 metrů níže než je výška Minaretu v Lednici
  • Plocha lešení byla 6.640 m2, tedy stejně jako plocha jednoho fotbalového hřiště
  • Plocha opravených fasád a štukové výzdoby byla zhruba 2.800 m2, což je plocha 10 tenisových dvorců
  • Bylo opraveno 68 oken a okenic a kovaná mříž ve vstupní bráně do zámeckého paláce
  • Na střeše bylo vyměněno 54 tisíc tašek bobrovek, 10 760 běžných metrů střešních latí, plochu rekonstruované střechy tvoří 1 251 m2 pálené krytiny, což by vystačilo na pět rodinných domů, a 352 m2 měděného plechu
  • Zlacená báň hodinové věže má obvod v nejširším místě 3,3 m, výšku 1,85 m, zlacena byla plátkovým ryzím zlatem, plocha zlacení činila 5,1 m2 a použito bylo ¾ kg zlata
  • Sochařská výzdoba zahrnuje 30 souborů
  • Hodinový ciferník je v rozměru 2,4x 2,4 metru, velká ručička měří 1,4 metru

Celkově vzato, v takovém stavu je fasáda, střecha i další prvky na valtickém zámku k vidění po více než 100 letech.

Zdroj: tisková zpráva NPÚ, zámek Valtice

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email