Realizace: Ve Stěbořicích otevřeli unikátní betonovou rozhlednu

17. 7. 2019

O dělostřelecké tvrzi Šibenice, která měla po roce 1938 vyrůst poblíž Stěbořic na Opavsku, se říká, že je velkým tajemstvím československého opevnění. Na konci června byla na jejím místě otevřena 12 metrů vysoká betonová rozhledna, díky které národní historie opět ožívá.

Obec Stěbořice zahájila projekt rozhledny na vrchu Šibenici již v loňském roce, kdy se slavilo 100. výročí Československa. Na obecním pozemku, který se nachází v polích a ke kterému vede pouze účelová kamenitá cesta, vyrostla unikátní věžovitá stavba inspirovaná soustavou pohraničního opevnění.

Stavbu, jejíž realizace vyšla na zhruba 3 miliony korun, navrhoval architekt Lumír Moučka, který se snažil zdůraznit historický i společenský význam místa.

Rozhledna postavená z monolitického betonu bude plnit nejen vyhlídkovou funkci. Je i malým muzeem opevnění a také památníkem připomínajícím technickou vyspělost našich předků, kteří usilovali o obranu národa a svobody.

Z vyhlídkové plošiny umístěné ve výšce 9 metrů nad zemí je vidět panorama Hrubého Jeseníku, vrcholy Nízkého Jeseníku, Zlatohorskou vrchovinu, roviny směrem k Opavě a do Polska i soustavu okolních pevností.

Původně začala dělostřelecká tvrz na Šibenici vznikat na jaře roku 1938, a to pět měsíců před tragickým vyvrcholením Mnichovské krize. Jednalo se o poslední tvrz zadanou k výstavbě, zůstala však nedokončena. Většina tehdejší stavby je tak ukryta v nepřístupném podzemí. Právě proto je tvrz nazývána jediným skutečným tajemstvím československého opevnění.

Nová rozhledna je během letních prázdnin otevřena denně od 9:00 do 12:00 a pak od 13:00 do 18:00.

V květnu, červnu a v září bude provozní doba odpoledne o hodinu kratší. Po zbytek roku je možná prohlídka po telefonické domluvě, a to na čísle obecní úřadu Stěbořice (553 661 017).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email