Na fasádě projekce, uvnitř roboti. Tohle je budoucnost

13. 6. 2019

Pod pojmem futurismus si často představujeme vize, které se teprve mají uskutečnit. Když se ovšem podaří věci patřičně rozhýbat, může se i futuristická architektura stát realitou. Dokazuje to stavba technologicko-informačního centra Cyberdog, které bylo koncem minulého roku otevřeno v Praze poblíž stanice metra Nové Butovice.

Cyberdog neboli doslova kybernetický pes je dvoupatrová budova tvarem připomínající tělo a hlavu psa, ale třeba taky vesmírnou loď. Autory návrhu a projektu, jehož výraznou součástí je vinárna s robotickou rukou, jsou vedoucí tváře studia Black N´Arch David Černý a Tomáš Císař. Studio patří developerské firmě Trigema, která stavbu zainvestovala, postavila a zároveň je jejím provozovatelem.

Vzájemná spolupráce s předními českými tvůrci a jejich týmem funguje více než rok a Cyberdog je prvním reálným výsledkem. Do architektury (nejen) současné Prahy chce vnést nové a netradiční prvky, které podobu města ozvláštní a zkvalitní. „Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích nebo v Las Vegas,“ uvedl jeden ze spoluautorů David Černý.

Tím už se dostáváme k bližšímu představení stavby. Její spodní část je delší a s horní částí, tedy „hlavou“, je spojena vnitřním točitým schodištěm. Futuristicky působící fasádu tvoří nerezové plechy osazené na ocelovém roštu. Celá přední část fasády druhého patra je prosklená a funguje jako hlavní informační plocha technologického centra. Sledovat projekci z venkovních i vnitřních prostor je možné díky tomu, že prosklenou fasádu pokrývá speciální fólie.

Návštěvníkům centra Cyberdog i kolemjdoucím jsou na ni pravidelně promítány novinky a nejrůznější informace z oblasti vědy a techniky. Za naprostou raritu lze označit veřejný prostor vinárny včetně robotického pracoviště, vozíkové dráhy a robotické ruky, která zajišťuje obsluhu hostů. Prostřednictvím aplikace ve smartphonu nebo na zapůjčených tabletech je možné si kromě vína objednat i další nápoje či teplou kuchyni.

Víno rozlévá přímo robot Kuka Robotics a vozíková dráha rozváží objednávky ke stolkům umístěným v obou patrech objektu. Celková kapacita vinárny je přes 40 míst. Pro veřejnost je Cyberdog otevřen každý den od 17 do 23 hodin. Doba od zpracování vize až po realizaci centra trvala zhruba rok a půl. Stavba, jejíž celkové náklady přesáhly 20 milionů korun, probíhala od května do listopadu roku 2018.

Aby se futuristický Cyberdog necítil na novém pěším korzu v Nových Butovicích osaměle, je hned vedle něj umístěna plastika Davida Černého Trifot. Jedná se o 12 metrů vysokou „kráčející“ plastiku z nerezu neboli soubor fotoaparátů, který představuje vývoj fotografie za poslední desítky let.

Více podobně inspirativních článků najdete v červnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde je také archiv časopisu.

Foto: Trigema

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email