Chytrá střešní krytina Lindab Click SRP

11. 6. 2018

Moderní lehká střešní krytina Lindab Click SRP se stojatou drážkou byla inspirována klasickou falcovanou krytinou. Je atraktivní především pro velmi snadnou montáž: podobá se totiž stavebnici pro zručné kutily. Oproti klasické drážkové střeše, s níž má společnou svou nadčasovost a spolehlivost, má výhodu ve své montážní i funkční jednoduchosti.

Jednoduše se vzájemně zaklapnou lamely krytiny a práce je hotova. Má široké spektrum využití: hodí se jak pro tradiční dům či chatu v lese, tak i pro hypermoderní funkcionalistickou stavbu nebo pro rekonstrukci současného domova.

Krytina se díky svým vlastnostem často používá na místech, kde rostou opadavé stromy či kde je zdroj jiného polétavého znečištění, nebo také v náročných horských oblastech s velkým množstvím sněhu. Lindab Click SRP lze použít i na komplikovanějších střechách s vikýři, okny či úžlabím. Cena krytiny se pohybuje od 398 Kč/m2 a záruka na ni dosahuje až 30 let.

Jak Lindab Click SRP funguje?

Krytina je založena na moderním způsobu spojování plechu z vysoce kvalitní švédské oceli na zaklapávací drážku. Pružná, přesně profilovaná drážka, vytvoří po uzamčení pevný a především i těsný spoj. Princip Lindab SRP Click spočívá v profilovaných pásech o pevné skladebné šířce 50 cm a délce na míru podle příslušné střechy, a to až do nepřerušené délky 8 m. Při delších střešních plochách se pásy bezpečně napojují. Kotvení k podkladu je skryto pod krytinou, což je další velkou výhodou. Konstrukce spoje vylučuje jakékoli otevírání nebo zpětné vycvaknutí drážky. Dutost drážky zase zamezuje vzlínání vlhkosti těsnými spárami. Pro instalaci nejsou potřeba žádné speciální stroje ani nářadí. Bohatě postačí základní ruční nářadí.

Pestrá škála barev, několik druhů povrchové úpravy

Lindab Click SRP je k dispozici v 10 barevných odstínech s povrchovou úpravou Classic, ve 3 barvách v povrchové úpravě PREMIUM a 5 barvách ELITE. Díky povrchové úpravě je střešní krytina odolná vůči mechanickému poškození a výborně čelí vnějším vlivům, jako je UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střeše odolnost a pevnost, skvělý vzhled a dlouholetou funkčnost.

Lindab ve svém vývojovém centru v mateřském Švédsku povrchové úpravy střešních krytin neustále inovuje, aby byly ještě odolnější vůči mechanickému poškození a korozi. K inovacím z poslední doby patří např. nový povrch ve střední třídě PREMIUM s úpravou MAT s polomatným, hedvábným vzhledem, v němž je nyní k dispozici i krytina Lindab SRP Click. Právě tato úprava PREMIUM MAT v mechanické a korozivní odolnosti vyniká – korozivní třída je na velmi vysoké úrovni RC4.

Široká škála využití: od nízkoenergetických dřevostaveb až po moderní rodinné domy

Rodinné domy v krásné přírodě jižního Švédska u zálivu Tegelbruksviken (obr. 1, 2) jsou inspirací, jak sladit nízkoenergetickou dřevostavbu se střešní krytinou Lindab SRP Click, aby byl výsledek konstrukčně i esteticky zdařilý.

Poptávka po těchto domech byla tak velká, že o tom, kdo bude mít štěstí a stane se majitelem domu, muselo rozhodnout dokonce losování. Na každém ze 13 domů je střešní krytina Lindab SRP Click v matně černé barvě o ploše 1 800 m2. Tu odvodňují okapy Lindab Rainline v téže barvě (50 m okapů na každý dům).

O tom, že zdařilé realizace rodinných domů se střešní krytinou Lindab SRP Click vznikají i v České republice, svědčí např. rodinný dům ve Vimperku (obr. 3).

Netradičním řešením zase upoutal reprezentativní rodinný dům v Jesenici (obr. 4, 5). Tmavě šedá střešní krytina Lindab SRP Click je využita i na plášť celého domu. Výraznosti bylo dosaženo kombinací fasády na bočních zdech s bílými štíty, do nichž jsou umístěna okna s výrazným orámováním. Díky tomu je dům kompaktní a stylový.

Při této realizaci bylo velmi důležité řešení detailů, které by zajistilo dlouhodobou funkčnost a trvanlivost. V tomto případě šlo především o zapracování střešních oken v sestavách nad sebou, zhotovení zaatikového žlabu a opláštění provětrávané fasády s detaily u veškerých otvorů tak, aby působily čistě, ve stejných liniích a moderně. To se podařilo pomocí atypických klempířských prvků a bez použití viditelného kotvení.

S krytinou Lindab SRP Click se pracuje velmi dobře, protože je na zpracování detailů velmi tvárná.

Komerční sdělení

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email