Dřevěný kostel v Gutech se vrací do původní podoby

8. 9. 2020

Na konci srpna byly dokončeny tesařské práce na hrubé stavbě repliky dřevěného kostela Božího Těla v Třinci-Gutech, který už má i šindelovou střechu a zvonici a stále více se blíží originálu z 16. století, který před třemi lety zničili žháři.

Teď se práce řemeslníků budou soustředit na interiér. „Následovat budou práce jako elektroinstalace, zabezpečovačky, podlahy, lavice, zpovědnice atd. Kromě prací vevnitř nás pak čeká i úprava okolí kostela,“ uvedl vedoucí stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského Václav Kotásek s tím, že zcela hotovo by mělo být v květnu příštího roku.

Tesařské práce na obnově kostelíka po celou dobu provádí firma Antonína Papšíka z Hošťálkové na Vsetínsku, kde stavba postupně vznikala od loňského roku. Přímo v Třinci-Gutech se začalo stavět koncem letošního května.

V obnově své nejcennější památky se již od nešťastné události v srpnu 2017 výrazně angažuje také město Třinec. „Bezprostředně poté jsme nabídli Biskupství ostravsko-opavskému součinnost a od počátku napomáháme k obnově gutského kostelíku, co je v našich silách a možnostech,“ připomněla primátorka Věra Palkovská.

Město hned po požáru vyhlásilo za účelem obnovy kostela veřejnou sbírku, v níž se dosud vybrala částka 3 785 000 korun. Sbírka bude probíhat až do dokončení stavby a peníze budou použity především na vybavení interiéru. Na kostel bude pamatovat i benefiční koncert Srdce Evropy, který se uskuteční v neděli 27. září na náměstí Svobody. Část výtěžku poputuje podobně jako před třemi lety na konto sbírky.

Zdroj: oficiální web města Třinec, foto: Tomáš Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email