Festival dřeva a nářadí na veletrhu Střechy Praha

20. 11. 2018

Největší veletrh pro střechy, řemeslo, dřevo a úspory energií Střechy Praha, který každoročně přiláká přes 20 tisíc návštěvníků, vstupuje do třetího desetiletí své existence. 21. ročník veletrhu proběhne 7. – 9. 2. 2019 v PVA Expo Praha Letňany a nastartuje nový projekt „Festival dřeva a nářadí“ určený pro všechny, kteří mají rádi dřevo a práci se dřevem.

Festival nabídne širokou škálu dřevosortimentu, nářadí a dalšího vybavení pro řemeslníky i kutily. Jeho součástí bude Zóna pro tesaře s množstvím ukázek moderních i tradičních tesařských technik. Proběhnou workshopy a diskusní setkání s osobnostmi v oboru i soutěže zručnosti o zajímavé ceny. Své umění představí i mladí učni tesaři, kteří během tří dnů vytvoří dřevěné objekty k praktickému využití. K vidění budou i ukázky dalších stavebních řemesel.

Praktické ukázky moderních i tradičních technologií

Speciální technologie budou k vidění například na stánku společnosti Mafell, kde odborníci předvedou ukázky tesařských spojů, hluboké dlabání do hloubky 500 mm, řezání dřevovláknitých materiálů pomocí lankové pily, dělení deskových materiálů či čepovací automat. Společnost Tesario představí nabídku přesných CNC dřevěných konstrukcí, krovů, lisovaných střešních a příhradových vazníků. Další vystavovatelé představí ve svých expozicích, ale i v předváděcím prostoru arény kompletní sortiment od dřevomateriálů, inovativních spojovacích prvků, pásek a fólií pro dřevostavby a střechy až po akustické řešení v dřevostavbách. Velkým lákadlem pro návštěvníky bude množství expozic s širokým výběrem nářadí a nástrojů různých značek.

Mistři tesaři i pokrývači

Tesařství Martin a Bohumír Šnajdrovi a učni tesaři ze Střední školy řemeslné v Jaroměři předvedou vázání tesařské konstrukce za pomoci starých tesařských spojů, včetně ukázky starého tesařského nářadí doplněného o odborný výklad. Další praktické ukázky pokrývačských a klempířských prací předvedou učni ze Střední odborné školy Jarov. Pod odborným dohledem si návštěvníci budou moci zkusit vyrobit plechovou píšťalku či krabičku.

Soutěže

Soutěže zručnosti v pokládce krytiny a soutěže tesařské zručnosti budou probíhat každý den za asistence odborníků z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Účastníci obdrží drobnější ceny a všichni se mohou utkat o hodnotné ceny v podobě profesionálního nářadí či dřevěného zahradního nábytku.

Historie

Historii tesařského řemesla připomenou vzácné muzejní exponáty včetně expozice historických tesařských seker a dalšího náčiní, modelů a technologií prezentujících principy a postupy tradičního stavitelství.

Fórum dřevěné konstrukce a další pestrý program

Připraven je 5. ročník Fóra Dřevěné konstrukce, zaměřeného na poruchy a vady dřevěných konstrukcí, který se bude mimo jiné věnovat dřevěným stavbám typu rozhledny, mosty a lávky a jejich údržbě. Na praktických příkladech budou představeny možnosti využití měsíčního dřeva.

Jubilejní 20. ročník mezinárodní konference Izolace zahrne průřez izolacemi posledních 20 let. Pro širokou veřejnost jsou určeny semináře o údržbě šikmých i plochých střech a nejčastějších chybách ve střešním plášti.

Kromě odborných konferencí proběhnou užitečné semináře určené pro menší firmy a OSVČ s mottem „Jak být vidět, jak využít moderní technologie, jak udržet stávající a získat nové zákazníky“. Velkým tématem doprovodného programu bude střešní fotovoltaika v rámci jubilejního 15. ročníku veletrhu úspor energií Solar Praha.

Rok digitálního podnikání a řemeslo 4.0

Dlouhodobý partner veletrhu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, vyhlašuje rok 2019 Rokem digitálního podnikání a připravuje na druhý veletržní den konferenci na téma Řemeslo 4.0 a digitální dovednosti našich firem. Průzkum ukázal, že jen necelá polovina našich malých a středních firem si věří v digitálních dovednostech. Ty jsou klíčové pro 90 % malých firem, především v hledání nových zaměstnanců a v udržení konkurenceschopnosti. Na veletrhu tedy zazní velmi užitečné tipy a rady, jak posílit využívání pokročilých technologií u menších firem, jak využívat online marketing a jak na internetu celkově podpořit své podnikání.

Souběžné veletrhy

Společně s veletrhem Střechy Praha proběhnou tradičně veletrh úspor energií Solar Praha, veletrh Řemeslo Praha a projekt Purpo Praha.

Více na www.strechy-praha.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email