Indoor generation: Pro zdravější budoucnost je třeba změnit přístup k modernímu stavitelství

10. 9. 2018

Společnost VELUX v rámci studie INDOOR GENERATION odhalila, že lidé mají mylnou představu o čase, který tráví v budovách i o kvalitě vzduchu v interiéru. Pouhých 5 % Čechů si uvědomuje, že v uzavřených budovách tráví 21 až 24 hodin denně. O kvalitě vzduchu v interiéru a venku je správně informováno pouze 9 % Čechů. Výzkum se uskutečnil ve 14 zemích Evropy a Severní Ameriky.

Zdraví je dnes žhavým tématem. Již několik let je patrný trend rostoucích výdajů za fitness centra, kvalitní potraviny i chytrá zařízení monitorující náš pohyb. I přes větší zájem o zdravý životní styl trávíme čím dál více času uvnitř budov, což nám neprospívá. Jsme generace žijící uvnitř budov, takzvaná INDOOR GENERATION. Pokud nezměníme přístup k modernímu stavitelství, ohrozíme své zdraví. Pozornost je potřeba věnovat kvalitě vzduchu i přirozenému dennímu světlu.

Uvnitř budov jsme více, než si myslíme

Alarmující je především fakt, že si většina z nás neuvědomuje, kolik času doopravdy tráví uvnitř budov. Lidé si myslí, že v nich strávíme za celý den dvě třetiny svého času. Ale ve skutečnosti je to až 90 % času, často v temných a špatně větraných místnostech. V některých případech bývá realita ještě o něco horší. Jeden ze šesti oslovených v průzkumu totiž připustil, že některé dny nejde vůbec ven a zůstává 24 hodin uvnitř budovy. A jak jsou na tom Češi? Fakt, že tráví 21 hodin denně uzavřeni doma, v práci nebo jinde, si uvědomuje pouze 5 % Čechů.

Pozor na znečištěný vzduch a nedostatek světla

Studie INDOOR GENERATION ukázala, jak velké jsou rozdíly mezi tím, co si lidé o kvalitě vzduchu uvnitř svých domovů myslí a realitou. Za všechny sledované země celkem 8 z 10 lidí netuší, že vzduch uvnitř budov může být až 5x znečištěnější než ten venkovní. V rámci České republiky jen 9 % z oslovených ví, že vzduch v místnostech je znečištěný více než venku.

Pokud odhlédneme od samotného vzduchu, uvnitř budov nás také ohrožuje nedostatečné prosvětlení. Přirozené denní světlo je pro člověka nezbytné a působí jako přírodní antidepresivum – proto mají při jeho nedostatku na podzim někteří z nás problémy s náladou nebo přímo s depresí.

Neméně podstatné je, že dlouhodobé umělé osvětlení nebo šero v místnostech negativně ovlivňuje náš přirozený 24hodinový cyklus. To se pak podepisuje na únavě, kvalitě a délce spánku a celkovém zdravotním stavu.

Řešení existuje

Z výzkumu vyplývá, že na zdravé prostředí uvnitř soukromých i veřejných budov nesmíme zapomínat. Vzhledem k obrovskému množství času, který v budovách trávíme, je množství škodlivých látek, kterým jsou denně vystavovány děti i dospělí, až znepokojivé.

V uplynulých letech byly hlavním trendem energeticky úspornější budovy. Znečištění vnitřního vzduchu se toho stalo neúmyslným důsledkem. Řešení je velmi jednoduché – musíme změnit myšlení již při návrhu budov. Příliš dlouho jsme upřednostňovali energetickou účinnost a přehlíželi faktory ovlivňující lidské zdraví. Nyní je potřeba povzbudit architekty a ty, kteří realizují rekonstrukce a stavby domů, aby upřednostnili základní lidské zdravotní potřeby a omezili tak počet lidí postižených životem v nezdravých prostorách. Jako příklad lze uvést veřejné budovy – mnoho kanceláří bylo navrženo s okny, která nelze otevřít nebo s nedostatečnou ventilací. V budovách zůstává starý a znečištěný vzduch bez možnosti výměny, což vede ke snížení výkonu zaměstnanců a zvýšení jejich absence z důvodu nemocí. A přestože existují přesvědčivé výzkumy dokládající pozitivní přínos denního světla i ventilace, neexistuje zatím legislativa, která by přinesla změny k lepšímu.

Z hlediska architektury samotné ovšem bude změna složitější. Je třeba přehodnotit to, jak jsou budovy projektovány a jak jsou navrhovány interiéry. To se samozřejmě nevylučuje s energetickou úsporností budovy, jen je třeba dbát na zajištění dobré intenzity světla a dostatečného množství čerstvého vzduchu a osvětlení, které podporují náš pravidelný denní rytmus.

Studii INDOOR GENERATION naleznete na www.theindoorgeneration.com

www.velux.cz

Komerční sdělení

Zdroje:

[1] Lidé tráví 90 % svého času uvnitř budov (WHO Europe 2013 report, US Environmental Protection Agency)

[2] Vzduch v interiéru může být až pětkrát znečištěnější než venkovní (EPA, Arhus University, CBST)

[3] Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje riziko astmatu o 40 % (IBP Fraunhofer)

[4] Vzduch v dětských pokojích je z celého domu znečištěné nejvíce (Danish Building Research Institute/Danish Eco Council/University of Copenhagen)

[5] The Circadian House, Principles and Guidelines for Healthy Homes, the VELUX Group 2013

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email