Když jsou firma i zákazník solidní, tak se spolu vždy domluví

10. 11. 2021

Zdražování stavebního materiálu a jeho nedostatek trápí v současné době zejména realizační firmy a jejích zákazníky. Proto jsme oslovili členy Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR s otázkou, jak se s touto nelehkou situací vyrovnávají.

Ivan Dvořák, Chrudim, cechmistr:

Z pohledu zákazníka realizační firmy je zdražení stavebního materiálu samozřejmě nepříjemné. My jsme také měli podepsané zakázky z jara nebo ze začátku roku, a pak došlo ke zdražení hlavních důležitých komponentů. Pokud se jedná o státní zakázky, tak je cesta poměrně složitá, pokud se jedná o soukromého investora, záleží na tom, zda tuto situaci pochopí.

Druhý pohled je ten, že kromě zdražení lodní dopravy z Číny žádný vstup nezdražil natolik, aby to vedlo k prakticky trojnásobným nárůstům cen. Myslím si, že je to všechno záležitost obchodních řetězců a firem, které snad očekávají opět nějaký lockdown a vytvářejí si nějaký polštář, tím tuto situaci velmi neseriózně zapříčinily. To samozřejmě podporují některá média, takže vzniká situace, kdy se podle mě zdražuje bezdůvodně a jen se navyšují zisky obchodníkům.

Dodací lhůty jsou dlouhé. Taková je realita a žádná realizační firma s lhůtou dodání nic neudělá. To, co se možná změní, bude způsob komunikace se zákazníkem, protože nebude možné garantovat termín nástupu, nebude možné stoprocentně garantovat ani cenu, pokud se budou ceny ještě do konce roku zvyšovat. A to už vůbec nemluvím o tom, co nás čeká po volbách. Dneska to má v ruce jenom obchodník. Realizační firma se s tím musí vypořádat a odnese to koncový zákazník.

Já jsem zatím o žádnou zakázku nepřišel, protože pokud je firma solidní a i zákazník je solidní, tak se vždycky dokážou spolu domluvit. Pokud někdo trvá na nesmyslném termínu nebo nesmyslné ceně, musí hledat jinde. Já za sebe můžu říct, že na nás to nemělo vliv.

Martin Šnajdr, Komařice, přednosta Jihočeského regionu:

Vzhledem k tomu, že dělám tesařinu, mohu posoudit ceny jenom u dřeva a u materiálů na bázi dřeva. Pro všechny tesaře je dřevo nejdůležitější vstupní surovina a jeho zdražení není mezi stavebními materiály výjimka. Prvotní zpracování dřeva mě vždy zajímalo a vidím, jak se ceny dřeva vyvíjí a vyvíjely v průběhu let, co praxi vykonávám. Proto jsem přesvědčený, že strmé zdražení dřeva se dalo očekávat. Dalo se čekat, že přijdou vlhčí roky, kdy aktivita škůdce bude částečně utlumena, což letos nastalo, a dřeva napadeného kůrovcem je na trhu méně. Dříví, které se letos těží, je kvalitnější, tím je podstatně dražší. Takové dřevo ovšem naši pilaři nedokážou nebo nechtějí nakoupit. Je pro ně drahé. Nové moderní velké pily, kterých je na Západě dost, dokážou dřevo zpracovat rychleji (levněji) a není to pro ně taková zátěž. Naše zastaralé pily potřebují sehnat levnější hmotu, protože mají vysoké režie, a tím i náklady na jeho zpracování. Letos navíc vzrostla po dřevu poptávka celosvětově, což do jisté míry také trh se dřevem ovlivnilo, rovněž i jeho výkupní ceny…


Celou anketu najdete v listopadovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email