Klempířů ubývá, ale šikovní se pořád najdou

9. 6. 2023

Učit jsem chtěla vždycky, říká Milena Bryolová, učitelka odborných předmětů na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí, kde působí jako vedoucí předmětové komise pro obor klempíř. Věnuje se mu více než 40 let a práce s žáky ji pořád baví.

„Někdy to sice není jednoduché, ale pokud člověk ví, jak s nimi pracovat, dá se to zvládnout a společně udělat plno zajímavých věcí,“ sděluje pedagožka, která původně vystudovala inženýrské stavby na vysoké škole dopravní v Žilině, následně absolvovala pedagogické minimum v Olomouci a poté začala vyučovat na zvláštním odborném učilišti v Kelči. „Když jsem se vdala, přešla jsem do Valašského Meziříčí a klempíře víceméně dostala na starost. Čas tak rychle utekl, že už je to 40 let a že pořád učím odborné předměty nejen klempíře, ale i zedníky, instalatéry, montéry suchých staveb nebo malíře. K tomu mám ještě s maturanty geodézii a na distančním studiu vyučuji inženýrské stavby,“ vysvětluje Milena Bryolová.

Díky dlouholetým zkušenostem může porovnávat, jak se v čase mění přístup k výuce řemesla. „Určitě je výzvou zachytit nové trendy a materiály, které podobu řemesla ovlivňují. V minulosti nám pomohl projekt modernizace učebních oborů, který umožnil vytvářet si vlastní učební texty, prezentace či testy, které používám hlavně v technologii,“ pokračuje učitelka odborných předmětů, podle které základ řemesla zůstává stejný a částečně lze při výuce vycházet i ze starší odborné literatury. Samozřejmostí je přejímání technologií od různých firem, které žáky zvou na exkurze a na montážní kurzy, kde se seznamují se značkovými klempířskými výrobky, střešními okny a dalšími doplňky.

Zásadním způsobem do výuky promluvila také výpočetní technika, která usnadňuje práci učitelům i žákům. Například pomocí počítačů a projektorů si mohou přímo ve třídách promítat a vyhledávat konkrétní postupy z praxe. „Důležité je, že jako škola máme možnost se účastnit také stavebních veletrhů a soutěží odborných dovedností pod záštitou Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Přínosem jsou rovněž návštěvy zástupců různých odborných firem, které přímo u nás v dílnách prezentují jednotlivé materiály a technologie,“ doplňuje Milena Bryolová, která je hrdá na všechny úspěchy a ocenění mladých klempířů z Valašského Meziříčí…


Celý článek si můžete přečíst v červnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který lze objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email