Krnovská škola je úspornější díky zateplení i střešní elektrárně

9. 12. 2022

Střední odborná škola dopravy a cestovního ruchu v Krnově je po rozsáhlé rekonstrukci. Energetické úspory zajistí zateplená fasáda, vyměněná okna a fotovoltaická elektrárna na střeše budovy. Investiční akce, která byla zahájena letos v květnu, si vyžádala 14,9 milionů korun, část těchto prostředků získal Moravskoslezský kraj z evropských fondů, zbytek pokryl ze svého rozpočtu.

„Krnovská střední škola má zateplenou fasádu, vyměněná okna i dveře a bude si sama vyrábět elektřinu díky solárním panelům na střeše,“ uvedl Jaroslav Kania, náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek s tím, že součástí projektu byla i nová hydroizolace stěn pod úrovní terénu, zateplení podlahy v půdním prostoru či výměna všech klempířských a zámečnických prvků na fasádě. Na rekonstrukci za 14,9 milionů korun získal kraj 4,1 milionu korun z fondů EU, zbytek zaplatil ze svých prostředků. Zhotovitelem stavby byla společnost Agist.

Snižování energetické náročnosti krajských budov je v Moravskoslezském kraji prováděno od roku 2012. Od té doby už byla zateplena většina školských zařízení, začalo se od těch s největší energetickou náročností. „Střední školy a gymnázia jsou již zatepleny, tedy pokud to bylo technicky a památkově možné. Pouze zhruba 15 procent škol ještě čeká kompletní zateplení ke snížení energické náročnosti, jedná se hlavně o základní školy a základní umělecké školy v majetku kraje,“ řekl náměstek, podle kterého má Moravskoslezský kraj ve svém letošním rozpočtu alokováno 162 milionů korun na celkem 12 investičních akcí týkajících se snižování energetické náročnosti školských budov. Další významné prostředky využije z evropských zdrojů.

Peníze na snižování energetické náročnosti budov lze čerpat například z Evropských strukturálních a investičních fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Letos díky tomu v Moravskoslezském kraji proinvestují 317 milionů korun, s očekávanou evropskou dotací 95 milionů korun, v příštím roce to bude 378 milionů korun, s očekávanou dotací 88 milionů korun.

Po krnovské střední škole přichází na řadu rekonstrukce Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě. Rozsáhlá rekonstrukce zahrnuje kromě zateplení budov a výměny oken také opravu krovu a výměnu střechy. Náklady ve výši 51,6 milionu korun pokryje s 11milionovou dotací z EU ze svého rozpočtu kraj. Práce začaly za plného provozu školy již na začátku tohoto měsíce, firma Staseko Plus by měla mít hotovo v létě 2023.

Zdroj: tisková zpráva Moravskoslezského kraje

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email