Unikátní ostravská budova Organica slaví glajchu

13. 12. 2022

Proluka mezi Novou Karolinou a historickým ostravským Trojhalím se už vyplnila hrubou stavbou administrativní budovy Organica. Na místě bývalého brownfieldu vzniká dílo, které bude šetrné k životnímu prostředí a bude využívat inteligentní řídicí systémy. Od dubna, kdy byly hotovy základy stavby, došlo během prosince k dokončení hrubé stavby a projekt slaví tzv. glajchu, která stojí na vrcholu stavby.

Organica pochází z dílny autorů Schindler Seko Architects, kteří kromě specifického architektonického pojetí s organickými tvary budovu citlivě doplňují o industriální prvky a nejmodernější technologie. Fasádu tvoří okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu. Organica je svébytný solitér se symetrickým půdorysem, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení. Hlavním nájemcem budovy je společnost Tietoevry, mezi další nájemce patří Individual Fitness a Cokafe. Organica je již z 80% obsazena. Prvním klientům předáme prostory k užívání ve 2. polovině příštího roku,“ řekl Martin Budina, projektový ředitel společnosti Contera, která je developerem projektu.

Organica je pro ni zatím ekologicky nejdokonalejším projektem, který už v prestižní certifikaci BREEAM získal hodnocení Excellent. A to například proto, že distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance bude řešit inteligentní systém. Budova bude schopná sama řídit ohřev a chlazení budovy podle předpovědi počasí, protože její součástí bude i meteostanice. Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení mobilních zařízení. V projektu se také počítá se systémem využívání dešťových vod na zálivku i s fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Contera

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email