Ladíte správně střechu?

30. 4. 2018

Když jsem před lety začal uvažovat o stavbě rodinného domu, jednou ze základních otázek byla volba střešní krytiny. Bez většího váhání jsem zvolil keramickou krytinu firmy Tondach, materiál tradiční, přirozeně zapadající do koloritu horňácké dědiny, ve které bydlím.

Jsa profesí muzikant, keramickou krytinu jsem tehdy chápal jako materiál ryze stavební bez možnosti alternativního využití. Obrat nastal po návštěvě výrobní linky v Hranicích, kde mě nejvíc zaujala závěrečná akustická kontrola kvality, při které pracovník ťukal do již hotových výrobků a podle výsledného zvuku rychle poznal možné praskliny v jednotlivých keramických prvcích. Jelikož jsem v té době stavěl několik alternativních hudebních nástrojů – „cimbálů“ ve stylu idiofonu, rozhodl jsem se využít keramickou střešní krytinu ke stavbě dalšího hudebního nástroje.

Celý článek Petra Pavlince o unikátních hudebních nástrojích z pálených tašek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Dostupné je online nebo v tištěné podobě formou předplatného.

Jako další malá ochutnávka může posloužit video cimbálové muziky „Musica Folklorica“ a její Keramorchestr:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email