Tesaři se letos opět sejdou v Trstěnici u Litomyšle

27. 4. 2018

Letošní setkání tesařů, které pravidelně pořádá kolektiv Institutu lidového kulturního dědictví Litomyšle (ILKD), se uskuteční o prvním červnovém víkendu, 1. – 3. června 2018 v areálu usedlosti č.p. 56 v Trstěnici u Litomyšle.

V areálu trstenické usedlosti se bude setkání konat už potřetí. Součástí aktivit ILKD je projekt záchrany lidového kulturního dědictví z oblasti českomoravského pomezí. V rámci tohoto projektu jsou právě do areálu trstenické usedlosti postupně přesouvány ohrožené lidové stavby v okolí.

„Při setkání tesařů jsme v roce 2016 svou prací přispěli k obnově transferované polygonální stodoly z Čisté u Litomyšle, v roce 2017 k obnově polygonální stodoly z č.p. 41 v Trstěnici. Trsteničtí dokázali navíc na loňské setkání přivábit vítané zástupce příbuzných profesí, jako jsou šindeláři a doškáři,“ uvedl za kolektiv ILKD tesař Hynek Šalplachta.

Jak dále upřesnil, i v letošním roce bude pro tesaře připravena kulatina s možností podílet se na výrobě stropních trámů do zděné stodoly, která je součástí usedlosti. „Není ale nutno jen otesávat, můžete ostatním předvést svůj um v jiné tesařské disciplíně nebo úplně jiném příbuzném řemesle. Pro již přesunuté památky je například potřeba vyrobit trhanice (trhané fošny) nebo točnicové dveře,“ vysvětlil nadšenec tradičního řemesla.

Organizátoři hledají také pumpaře, který by odvrtal dřevěné potrubí pro studnu v sousední vesnici. To hlavní z celého setkání proběhne v sobotu, ale kdo přijede v pátek odpoledne a zůstane až do neděle, získá mnohem víc zkušeností a poznatků.

Pro aktivní účastníky setkání je připraveno poctivé domácí pohoštění po celou dobu trvání akce zdarma, pro ostatní, kteří se přijedou podívat, za lidovou cenu. „Skromné ubytování je k dispozici v prostorách usedlosti, spacáky a karimatky berte vlastní. Pokud můžete, a potřebujete, dovezte si k otesávání vlastní tesařské kozy. Na usedlosti sice nějaké jsou, ale není jich mnoho a mají své nedostatky,“ dodal Hynek Šalplachta.

Další informace a fotografie z předchozích ročníků na www.setkanitesaru.cz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email