Levitující venkovní expozice Národního zemědělského muzea v Praze

14. 11. 2018

Do pátého ročníku soutěže Zelená střecha roku 2018, kterou již tradičně uspořádala odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně, se přihlásilo třináct děl. Z toho deset do kategorie Veřejná zelená střecha a tři do kategorie Zelená střecha na rodinném domě.

Vzhledem k vysoké úrovni většiny přihlášených děl se rozhodla porota rozdělit díla v kategorii Veřejné zelené střechy do podkategorie extenzivní zelené střechy a intenzivní zelené střechy. V každé podkategorii pak udělila 1.–3. místo.

V kategorii Veřejná zelená střecha intenzivní získala první místo novostavba na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice v centru Prahy, která se příhodně jmenuje Drn. S tou jsme vás seznámili v minulém vydání. Dnes se můžete těšit na levitující venkovní expozici Národního zemědělského muzea v Praze, která ve stejné kategorii obsadila třetí místo.

Netradiční rozlehlá nástavba na stávající budově Národního zemědělského muzea vytvořila prostor pro pobytovou střešní terasu, která slouží jednak jako venkovní expozice muzea, a také jako místo pro kulturní a společenské akce. Návštěvníci muzea si zde mohou odpočinout na trávníku či uspořádat soukromý piknik s ničím nerušeným výhledem na Prahu. Originalitou navrženého řešení střešní zahrady je její umístění na platformě, která „levituje“ nad stávající historickou střechou.

Proč bylo zvoleno právě takové řešení?

To se dozvíte v kompletní verzi článku, který byl publikován v listopadovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Dostupné je online či v tištěné podobě formou předplatného.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email