Unikátní střechy: Sportovní hala v Dolních Břežanech vypadá jako velký stříbrný brouk

13. 12. 2018

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2018 získalo osm různorodých prací z celé České republiky. Kromě vítězné administrativní budovy ve Strančicích se jednalo také o realizaci sportovní haly v Dolních Břežanech, která vznikla v letech 2013 až 2017 na základě projektu architektonické kanceláře Sporadical.

Podle hodnocení odborné poroty stavba nasadila vysokou laťku v posuzování kvality architektury. „Na první pohled nás zaujal kompaktní tvar komolého rotačního elipsoidu. Areál ortogonálního rastru základní a mateřské školy zvědavě natahuje svůj dlouhý krk za organickým hladkým aerodynamickým tělem nové sportovní haly, která v sobě skrývá aktivní život. Z východní strany rozvojového území na zelené louce těleso haly působí jako velký lesklý stříbrný brouk posazený v trávě a vyhřívající si na slunci své krovky z falcovaných hliníkových šindelů,“ píše se na oficiálním webu soutěže.

Co ještě porotce během návštěvy haly zaujalo? Byla to nejen samotná sportovní plocha o rozměrech 45 × 25 metrů s výškou 8 až 9 metrů, která působí opravdu velkoryse. „Hala je příčně dělená na tři části mobilními roletami o velikosti volejbalového kurtu, což umožňuje paralelní výuku nebo trénink. Podle slov pana starosty je hala plně vytížena a vyhledávána, slouží nejen škole, ale i sportovním klubům a veřejnosti. Vedení školy a obce kladlo důraz na nízké náklady na provoz haly i za cenu zvýšených prvotních investic,“ zdůrazňují porotci přístup investora.

Hala je zalita denním světlem, o což se postaralo 68 tubusových světlovodů a prosklené části fasád. Prostorová stěna z tělocvičných žebřin, nad kterou je umístěna tribuna, efektně a funkčně odděluje zázemí od sportovní plochy. Použití dřeva v interiéru v kombinaci s ručně malovaným pohledovým betonem působí příjemně a svěže. „Realizace sportovní haly v Dolních Břežanech vzešla z architektonické soutěže vyzvaných ateliérů, přinesla jasný impulz do obce, pro kterou je důležitá kultivace veřejného prostoru, důraz na kvalitní architekturu, jakož i efektivní využití veřejných investic. Kéž by sloužila jako příklad pro co nejvíce obcí v Čechách i na Slovensku,“ dodávají odborníci.

Novostavba sportovní haly je podle nich magnetem a inspirací pro své okolí. Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná. Budova maskuje své skutečné rozměry. Autorskému týmu, jehož členy byli Ing. arch. Aleš Kubalík, Ing. arch. Josef Kocián, Ing. arch. Jakub Našinec a Ing. arch. Veronika Sávová, se povedlo exteriérem halu odlišit, interiér naopak navazuje na přilehlou školu kombinací dřeva a bílých a šedých povrchů.

Vnitřní uspořádání odráží vazby na okolí. Vstup diváků je orientován kolmo k parkovišti, posuvné západní okno s výhledem na obec umožňuje spojení se školním hřištěm, východní okno je průhled do budoucnosti. Spojovací krček dělá z haly součást školy. Srdcem je sportovní plocha dělená na tři části mobilními roletami. V přízemí jsou šatny s umývárnami oddělené od sportovní plochy stěnou z žebřin, v patře kabinety a strojovny. Pod tribunou je zázemí a nářaďovny. Otevřený vestibul s bufetem je přemostěný lávkou, která spojuje obě části tribuny. Pro halu byl studiem Les kanců navržen informační systém malovaný přímo na betonové stěny.

Nosná konstrukce je kombinací železobetonových půdorysně zakřivených stěn a ocelové příhradové střechy s vazníky o rozponu až 44 metrů. Fasáda je z falcovaných šablon z přírodního hliníku. V hale je použita kombinace několika akustických opatření, do výšky 2,5 metru je realizován modřínový obklad. Zdrojem tepla a chladu je tepelné čerpadlo.

Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz

Foto: BoysPlayNice

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email