Praktické info: Hasiči připravili seznam firem, které shazují sníh a led ze střech

8. 1. 2019

Připraveni na sněhovou nadílku, která se aktuálně snáší na celé území Česka, musíme být všichni. Ať je to při jízdě na zasněžených cestách či v případě starostí o naše střechy. Komplexní přístup ukazují hasiči, konkrétně ti v Moravskoslezském kraji, kteří na svém webu vydávají seznam firem, které odstraňují sníh či nebezpečný led a rampouchy ze střech objektů.

„Hasiči totiž budou opět vyjíždět jen tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech budou žadatele o pomoc odkazovat na komerční služby,“ uvedl Petr Kůdela, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

Na začátku letošního roku je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. „Seznam, otevřený pro všechny subjekty, bude nyní k dispozici na našem webu po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi,“ doplnil mluvčí.

Jak dále zdůraznil, pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách. Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazují na komerční služby.

„Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě,“ dodal Petr Kůdela.

Odkaz na seznam firem lidé najdou na hlavní stránce webu HZS MSK nebo mohou jít rovnou na webovou adresu ZDE.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email