Moravskoslezský kraj pokračuje v úpravách zámku Nová Horka

14. 6. 2023

Na zámku Nová Horka, který v předchozích letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí, se začíná pracovat na vzniku nového parkoviště a návštěvnického centra. Součástí projektu je také rekonstrukce památkově chráněné zámecké zdi. Z baroknímu zámku, který dříve sloužil jako sociální zařízení pro ženy s postižením, se tak opět stává lákadlo pro turisty i milovníky historie.

„Zámek Nová Horka, který je v majetku kraje a spadá pod Muzeum Novojičínska, jsme návštěvníkům zpřístupnili v roce 2020, kdy byla dokončena rekonstrukce jeho fasády a prvního, tedy přízemního podlaží. Zámek se stává oblíbeným cílem výletníků, a tak chce Moravskoslezský kraj v opravách pokračovat. Zahájili jsme proto další etapu jeho rekonstrukce, která spočívá v dobudování infrastruktury a zázemí pro návštěvníky. Stavět se bude nové parkoviště a příjezdové cesty, návštěvnické centrum, v rámci projektu bude také zrekonstruována památkově chráněná zámecká barokní zeď s plastikami soch a váz, budou repasovány dvě kované vjezdové brány a nově vyrobena a doplněna třetí,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo s tím, že se hledá financování i pro opravy ostatních částí zámku, které jsou stále v neutěšeném stavu a zůstávají nepřístupné.

Započatá investiční akce bude trvat zhruba rok a čtvrt, hotovo by mělo být v první polovině října roku 2024. „Na nové parkoviště se vejdou tři desítky osobních aut a tři autobusy, rekonstrukcí bývalé prádelny vznikne prodejna suvenýrů s pokladnou, sociální zázemí pro návštěvníky i zázemí pro pracovníky zámku. Navíc vznikne v prvním patře pět ubytovacích jednotek pro hosty zámku, například vystupující umělce. Nové pokoje se sociálním zařízením vzniknou v prvním patře budovy, stejně jako nová serverovna, kuchyňka a úklidová místnost,“ doplnil investiční náměstek hejtmana Jaroslav Kania, podle kterého projekt financovaný krajem vyjde celkem na 50 milionů korun.

Na zámku Nová Horka se však chystá i další projekt. Díky revitalizaci 2. a 3. patra by zde do konce roku 2025 mělo vzniknout kreativní centrum pro pořádání kulturních akcí, uměleckých dílen a workshopů. Projekt, jehož součástí je i revitalizace části zámeckého parku a pořízení potřebného vybavení, kraj plánuje financovat z další výzvy Národního plánu obnovy, kterou Ministerstvo kultury připravuje. Výše nákladů je odhadována na 180 milionů korun. Na svém červnovém jednání už krajští zastupitelé schválili přípravu výběrového řízení na stavební práce, účinnost smlouvy s vybraným uchazečem pak bude navázána na poskytnutí podpory z Národního plánu obnovy.

Zdroj: tisková zpráva MSK

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email