Ostravská střední škola využívá pro výuku soběstačný dům

15. 5. 2023

Žáci Střední školy elektrotechnické v Ostravě nově využívají pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům, díky kterému se podrobně seznámí s principy fotovoltaiky nebo tepelných čerpadel. Pro výuku jim poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům je určený také pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.

EKOdům je vybaven zařízeními, která měří vyrobenou i spotřebovanou elektrickou i tepelnou energii, ale také vyhodnocují další veličiny, jako jsou výkony, průtoky či teploty, se kterými žáci mohou dále ve výuce pracovat.

„Kromě fotovoltaiky má EKOdům také foto termiku a tepelné čerpadlo pro topení či chlazení, výměnu vzduchu pak zajišťuje rekuperační systém. Další vychytávkou je řízené venkovní stínění, které umí šetřit energii na topení a chlazení. Inteligentní regulace řídí všechny procesy na základě naměřených hodnot nebo podle požadavků uživatele. Naši žáci si všechny tyto technologie osvojí, což pro ně bude po absolvování školy velkou výhodou. Jsem rád, že se nám tento projekt podařilo dotáhnout do konce. Poděkování patří zejména našemu zřizovateli. Moravskoslezský kraj na projekt získal z EU finance a významně přispěl i ze svého rozpočtu,“ uvedl ředitel Střední školy elektrotechnické Tomáš Führer.

Nový energeticky úsporný a soběstačný dům je vybaven také didaktickými pomůckami pro výuku alternativních zdrojů energie, jako například modelem vodní elektrárny se třemi různými turbínami, modelem tepelného čerpadla, panelem na výrobu vodíku a jeho využití v palivovém článku, systémy pro výuku větrných či fotovoltaických elektráren.

Školicí středisko bylo vybudováno v modulárním domě, dodaném na klíč. Jeho hlavní část slouží pro demonstraci a výuku alternativních zdrojů energie, další částí je kabinet učitele s demonstrační kuchyňskou linkou představující spotřebiče elektrické energie, EKOdům má také sociální zázemí. Dům je opatřen štítkem kvality těsnosti, jehož výsledky měření splňují požadavky předpisů požadované ČSN 73 0540-2. Naměřená hodnota 0,47 n50 budovu klasifikuje jako A, tedy jako mimořádně úsporný pasivní dům.

Celkově vyšel EKOdům na 10,6 milionu korun. Samotná modulární budova stála 5,74 milionu korun, další prostředky šly na technologie a didaktické pomůcky. Moravskoslezský kraj přispěl škole ze svého rozpočtu na stavbu částkou 4 miliony korun, zbytek uhradila škola z vlastních zdrojů. Technologie, nábytek, IT vybavení a didaktické pomůcky byly za 4,86 milionu korun pořízeny z evropského dotačního projektu OKAP II.

Zdroj: tisková zpráva Moravskoslezského kraje

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email