Nenápadný dům se pyšní třemi oceněními

26. 2. 2021

Tři prestižní tituly – celostátní Stavba roku 2020, Stavba Moravskoslezského kraje 2019 a čestné uznání v soutěži Zahrada roku 2020 – posbíral zajímavý, na první pohled nenápadný dům v Novém Jičíně.

Vše začalo tím, že v roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, v Novém Jičíně pozemek. Na kraji parcely o velikosti 4300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér UAX!, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Nové a staré spojené citlivě a s úctou

„Z ocenění mám pochopitelně obrovskou radost. Množství, kvalita a úroveň staveb nominovaných do loňského ročníku soutěže o stavbu roku byly opravdu velmi vysoké a jsem rád, že odborná porota v této silné konkurenci vybrala a ocenila společnou práci týmu lidí, kteří se na projektu podíleli. Toto prestižní ocenění je potvrzením kvality naší práce a může nám pomoci u prosazování nových projektů, na kterých pracujeme, například ve veřejném prostoru,“ řekl investor a spoluautor projektu Radek Leskovjan a dodal: „Věřím, že publicitou spojenou s těmito oceněními můžeme třeba i naším domem inspirovat další stavby, které citlivě a s úctou propojují staré s novým a historii s moderním designem a technologiemi.“

„Nebylo jednoduché k tak populární a oceňované rekonstrukci původní stodoly navázat přístavbou, která by měla minimálně stejnou architektonickou a funkční hodnotu. Byť je to malá stavba, je to výsledek práce velkého týmu lidí,“ řekl doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D., z architektonického studia Kamil Mrva Architects, který si rovněž ocenění v prestižních soutěžích velmi považuje.

„Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole,“ vysvětlil Radek Leskovjan. „Jednalo se o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis ‚Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu‘. Stavení však v 90. letech vyhořelo – a ze stodoly zmizel krov.“

V první fázi se Radek Leskovjan rozhodl v roce 2007 zrekonstruovat objekt bývalé stodoly pro bydlení, a práci a v budoucnu hodlal postavit nový rodinný dům v sousedství. Realizace se ujalo architektonické studio Kamil Mrva Architects. Stávající pískovcové zdi a pilíře z roku 1862 zůstaly zachovány. Navržen byl zpevňující betonový věnec, do kterého je kotvena lehká pultová střecha. Dovnitř původní stavby byl vložen kubus vlastního objektu – ateliéru. Tato vnitřní dřevostavba se k jihu a k západu otevírá prosklenými stěnami. Výrazným kompozičním prvkem je terasa, která vybíhá z objemu nad svažitý terén zahrady. Objekt byl navržen v přírodních materiálech. Nosná konstrukce a lehké zastřešení jsou dřevěné, provětrávaná fasáda je z pohledových cetrisových desek. Prosklené části budovy byly realizovány z izolačního dvojskla s hliníkovými rámy v odstínu fasády. Terasu tvoří dřevěná paluba položená na ocelových nosnících.


Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email