Vodárenská věž jako rozhledna a moderní víceúčelové centrum

23. 4. 2021

Vodárenská věž – VSCT Veolia Smart Control Tower v Kladně – patří mezi osm nejlepších. Vloni získala prestižní titul Stavba roku 2020. Odborná porota ocenila zejména perfektně zvládnutou konverzi starého nepotřebného objektu.

Tento vodojem totiž město Kladno v areálu vodáren postavilo už v roce 1933. A jednalo se o stavbu docela výjimečnou. Byl to první vodojem, který byl v tehdejším Československu postaven celý ze železa a obezděn cihlovým zdivem, které nebylo nosné. Tvořilo pouze plášť a tepelnou izolaci.

Nosná konstrukce věže je podle popisu přihlášeného díla v soutěži Stavba roku 2020 z uhlíkové oceli C 38 a je tvořena osmi sloupy. Jejich půdorys tvoří pravidelný osmiúhelník, vepsaný do kruhu o průměru 10,3 m. Ve výšce 25 m nad zemí byla uložena ocelová kostra vodorovné betonové podlahy, na jejímž obvodu spočívala ocelová kostra horní obvodové stěny. Nádrž na vodu byla nýtovaná z ocelových plátů a měla tvar polo­koule o průměru 11,5 m nastavené ještě válcovou plochou o výši 4 m. Na obvodu nádrže byl zřízen ochoz. Průběžný horizontální pás oken, který zakončoval celou horní hmotu, nesloužil k výhledům, ale k osvětlení horního meziprostoru.

V osmdesátých letech minulého století byl postaven nový vodojem na Kožově hoře a vodárenská věž v areálu vodáren přestala sloužit svému původnímu účelu. A nastala otázka: Co s ní? Chvíli se uvažovalo i o jejím zbourání. To se naštěstí nestalo a v roce 2015 padl nápad přestavět vodojem na moderní víceúčelové centrum, kde by byla vyhlídková věž a řídící středisko. Přestavovat se začalo v červenci 2017. Už v srpnu téhož roku byl demontován vnější obal věže, snesena střecha a vyjmuta vnitřní nádrž vodojemu…


Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email