Orkán Sabine prověřil schopnosti hasičů i odolnost střech

12. 2. 2020

Tisíce výjezdů profesionálních i dobrovolných hasičů si od počátku týdne prakticky na celém území Česka vyžádal orkán Sabine, mezi jehož nejčastější následky patřily spadlé stromy a často i poškozené krytiny střech různých objektů.

Tak například Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) hlásil za pondělí a úterý více než 400 výjezdů. Šlo především o odstraňování spadlých stromů, v mnoha případech i o provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny.

Konkrétně třeba v Ostravě odstraňovali s pomocí automobilového žebříku uvolněnou střešní krytinu z římskokatolického kostela ve Staré Bělé. V obci Morávka na Frýdecko-Místecku šlo pro změnu o letitou lípu, která poškodila rodinný dům.

Havířovští hasiči zasahovali po pádu velké části ploché střechy na osm zaparkovaných osobních automobilů. Na přiložených fotografiích je pak zásah jednotky HZS MSK ze stanice Fifejdy ve Slezské Ostravě, kde vítr strhl část střechy bytového domu.

„Krytina skončila na zemi, kde poškodila lampu. Hasiči odstranili ze střechy uvolněné zbytky, následně provizorně opravili a zajistili zbylou uvolněnou krytinu,“ uvedl Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS MSK s tím, že v souvislosti s větrnými zásahy nebyla evidována žádná zranění.

Více o práci hasičů (nejen) na střechách poškozených orkánem Sabine řekne video Tomáše Lacha (HZS MSK):

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email