Připravujeme: Na střechách jsme udělali kus práce, říká zahradník Rostislav Ivánek

21. 10. 2019

Je přesvědčen o tom, že aspoň kousek zeleně na střeše nebo na fasádě může mít každá budova. Rostislav Ivánek je tělem i duší zahradník, který ve svém oboru úspěšně podniká již od roku 1992. V posledních deseti letech se ve firmě Ivánek-Zeman, která sídlí v Žabni u Frýdku-Místku, stále častěji zabývají právě realizacemi zelených střech pro soukromé i veřejné investory.

Čím to podle vás je, že se zájem o zelené střechy stále zvyšuje?
Myslím si, že velkou roli hrají klimatické změny, které všichni pozorujeme. U soukromých investorů, kteří stavějí rodinné domy, je uvědomění podstatně vyšší než u developerů, kteří se na zelené střechy dívají spíše z hlediska zvýšení prodejnosti svých projektů. Ale i to je dobrý pohled. Lidé totiž chtějí terasu na zelené střeše, nikoli na plechové nebo na asfaltové. Dále jsou tady podnikatelské projekty, jako je kompletně zelená budova firmy Liko-S ve Slavkově u Brna. Zapomínat nesmíme ani na veřejný sektor, který má také tendenci zelené střechy, třeba na školách, podporovat. Zásadní roli v propagaci zelených střech sehrává už několik let Svaz zakládání a údržby zeleně, sekce Zelené střechy, což je profesní organizace odborníků, zahradníků, z celého Česka.

Nevím, zda je na místě mluvit již o boomu zelených střech, ale předpokládám, že jste s jejich rozvojem spokojeni?
Momentálně je to fajn. Zelené střechy snad ani nepotřebují velkou propagaci, protože i zahradníci ji udělali svojí kvalitní prací za posledních deset let. A to nejen na realizacích, ale i formou školení nebo soutěže Zelená střecha roku. Mimochodem, i standardy pro provádění zelených střech původně zpracovávaly zahradnické firmy, protože u nás chyběla jakákoli legislativa. Obecně je škoda, že legislativa se v Česku neřídí selským rozumem.

Celý rozhovor s Rostislavem Ivánkem si budete moci přečíst v listopadovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který lze objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email