Seznamte se: Zbyněk Motyčka

9. 1. 2020

Cech KPT ČR nejlépe prezentují ti, kteří dělají poctivé řemeslo. To je krédo seriálu, který i v letošním roce pokračuje na stránkách časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Představujeme v něm členy cechu nejen jejich vlastními slovy, ale také prostřednictvím vstupu odborníků, kteří je osobně znají.

Tváří lednového vydání je Zbyněk Motyčka z Malhostovic, vyučený klempíř, který má podle Libora Urbánka, cechovního přednosty Jihomoravského kraje, nejblíže k plechovým výrobkům a falcovkám.

„Ale když se ho zeptáte na řešení detailu na skládané tašce nebo odvětrání krovu, má vždycky odpověď. Zajímá se o nové technologie, ale zároveň stále vychází z letitých tradic. Zakládá si na kvalitě a tu vyžaduje od svých spolupracovníků, které vede,“ říká přednosta.

Kdy a jak jste začínal s podnikáním v oboru střech?

Živnostenský list mám již od roku 1996. Tehdy jsem pracoval s kolegou (Tomášem Březou), u kterého jsem již od svých 16 let „kradl“ zkušenosti, a to jak profesní, tak životní. Po úraze v roce 2003 jsem zkusil dráhu zaměstnance, kde jsem také nasbíral spoustu nových zkušeností, a v roce 2012 se vrátil opět na soukromou dráhu.

Jaké největší obtíže se vám podařilo v začátcích úspěšně překonat?

Když jsem poprvé začal na živnost, tak jsem většinou dělal pro kolegu a finance neřešil. S přibývajícími vlastními zakázkami začaly přibývat i problémy s financemi. Koncem devadesátých let bylo trendem neplatit. I to byl jeden z důvodů se nechat zaměstnat. V roce 2012, když jsem znovu rozjel podnikání, to bylo o hodně lepší, i když jsem začal s osobním autem, vozíkem, jednou akuvrtačkou a basou nářadí. Z financí z realizovaných zakázek a trochou uskromnění se dalo pomalu vše dokoupit a dovybavit.

Na kterou stavbu nejraději vzpomínáte a proč?

Za těch 25 let po stavbách nemůžu říct, že by mi nějaká učarovala. Každý rok je něco specifického. Já mám ale jedno heslo, kterého se držím. Někdo hledá důvod, proč to nejde, a jiný hledá způsob, jak by to šlo.

Celý rozhovor se Zbyňkem Motyčkou si můžete přečíst v lednovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Aktuální číslo i další vydání časopisu si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email