Ostravská radnice zadala obří zakázku, mění se více než tisíc oken!

20. 3. 2018

Město Ostrava pokračuje v rekonstrukci oken tzv. Nové radnice na tamním Prokešově náměstí. V minulých dnech začala druhá etapa, během které by mělo být do konce října letošního roku vyměněno 231 oken. Celkem se v rámci této obří zakázky vymění 1 183 oken.

V první etapě se jednalo o 317 oken v levém křídle budovy. V následujících týdnech se budou měnit okna v pravém křídle. Radnice, postavená v letech 1925 až 1930, je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně Moravská Ostrava. Původní okna jsou tedy stará téměř 88 let.

„Nová okna jsou replikami stávajících, jsou z dubu, stejných rozměrů i členění, zachována je subtilnost profilů i způsob a směr otevírání křídel,“ uvedla tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Realizační firmou je Truhlářství Petr Kaiser z Rožmitálu pod Třemšínem, které vyhrálo veřejnou zakázku s nabídkovou cenou 78,4 milionů korun. Jak už to ve stavební praxi bývá, byla tato vítězná nabídka nejnižší ze všech.

Třetí etapa rozsáhlé rekonstrukce oken by měla začít v období od května do října 2019 a bude zahrnovat nejen výměnu 514 oken ve střední části budovy radnice, ale také repasi vitráží u hlavního schodiště. Poslední, čtvrtá etapa, která bude probíhat od května do října 2020, zahrnuje 121 oken v přístavbě v Sokolské ulici.

Je zajímavé, že budova Nové Radnice byla za první republiky postavena s tehdejšími celkovými náklady ve výši 52 miliónů korun. Slavnostně otevřena byla dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky.

„Moravská Ostrava měla štěstí, že v době, kdy se rozhodovalo o stavbě její radnice, byli v čele správy města prozíraví mužové, kteří si byli vědomi, že se jedná o monumentální budovu, která nemá sloužiti a vyhovovati jen v nejbližší době, nýbrž má a bude sloužiti také v daleké budoucnosti.“

Bez ohledu na dobový citát a prozíravost současné politické reprezentace je jisté jedno, díky výměně oken by měla ostravská radnice jakožto jedna z památek moderní architektury 20. století, i nadále sloužit občanům města.

Zdroj: tisková zpráva města Ostravy

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email