Střechy-Fasády-Izolace 10/2023: I na stavbách jsou k vidění nádherné barvy přírody

3. 10. 2023

V říjnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace opět najdete spoustu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží.

Vybíráme z aktuálního vydání:

CECHY

O tom, že mladí lidé se na střední odborné školy zaměřené na střechařské profese v ČR nehrnou, jsme už psali několikrát. Na Slovensku je situace velice podobná. Na poplach proto začali bít ti, kterých se to nejvíce týká – Cech strechárov Slovenska či Slovenský živnostenský zväz, kteří v průběhu srpna přijali společnou deklaraci na podporu stavebních řemesel.

Slovenský cech zároveň postupně zpracovává pokrývačská pravidla a začátkem září odborníci shrnuli v horském hotelu Šachtičky u Banské Bystrice veškeré svoje poznatky a zkušenosti. Dopracovali konečnou verzi a na internetových stránkách zveřejnili už čtvrtou kapitolu, tentokrát na téma Plechové střechy.

DŘEVOSTAVBY

Členové Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) zorganizovali už popáté v Brně odbornou akci Kulatý stůl techniků

, kde společně diskutovali a hledali řešení nejrůznějších problémů spojených s projektováním a realizacemi dřevostaveb. Věnovali se zejména tématům souvisejícím s certifikací členských firem podle Dokumentu národní kvality.

IZOLACE

Úspěšnou zahraniční spoluprací s norským producentem střešních PVC-fólií trvající 25 let se může pochlubit firma Izolprotan

, jejíž majitel u příležitosti jubilea v rozhovoru pro náš časopis vzpomíná nejen na začátky podnikání.

SERIÁLY

Unikátní střechy

nemusí být jen na historických budovách. Tentokrát se podíváme do Brumova-Bylnice, kde byla koncem loňského roku zkolaudována a letos uvedena do provozu nová administrativní budova společnosti Kloboucká lesní.

Úvodní díl seriálu Poklady z muzea, na kterém spolupracujeme s Tegulariem Richarda Mlýnka, byl věnován tzv. odpočinkovým taškám z produkce různých evropských cihlářů. V aktuálním čísle se více zaměříme na jejich jubilejní či slavnostní tašky i doplňky.

SLOVO ODBORNÍKA

Za časovanou bombu českých plochých střech pokládá Ing. Petr Skalský ve svém příspěvku parozábrannou vrstvu.

Vychází přitom ze svých bohatých zkušeností nejen u nás, ale také v Německu, kde léta působil.

ZELENÉ STŘECHY a FASÁDY

Zajímavé poznatky zazněly na mezinárodní ostravské konferenci pod názvem Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu, kde vystoupila řada odborníků a kde byly zároveň vyhlášeny výsledky soutěže Zelená střecha roku 2023.

A u tématu vegetačních staveb zůstaneme i nadále. Po zhruba tříleté přestávce kolega Tomáš Svoboda navštívil areál společnosti LIKO-S ve Slavkově u Brna, kde se už od roku 2016 věnují vývoji živých staveb a zelených fasád.


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email