Střechy-Fasády-Izolace 11-12/2022: Odborné akce, hydroizolace i střechy ve světě

1. 11. 2022

V listopadovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který vychází jako zimní dvojčíslo, opět najdete řadu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží.

Vybíráme z aktuálního vydání:

CECHY

Jednou z tradičních podzimních odborných akcí bylo v pořadí už 27. sympozium Strechy Bratislava, které bylo opravdu hojně navštíveno. Podle organizátorů z Cechu strechárov Slovenska se sympózia zúčastnilo více než 140 posluchačů, kteří se mohli těšit na dvoudenní program s 27 odbornými přednáškami. Před kongresovým sálem se pak prezentovalo 19 firem.

Skvělou akcí byla i valná hromada Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, o které  napsala obsáhlou reportáž naše spolupracovnice Alena Georgiadisová. Z jejího pera je i rozhovor s cechmistrem Ivanem Dvořákem, který nastiňuje hodnocení činnosti a další směřování cechu.

HYDROIZOLACE

Odborný článek Ing. Petra Skalského

hovoří o hydroizolaci střižené střeše na míru a zabývá se i doporučeným systémem pokládky.

Doc. Ing. Marek Novotný popisuje ve svém textu příklady špatných provádění kruhových prostupů.

Zrekonstruované objekty Křižíkových pavilonů na výstavišti v pražských Holešovicích budou mít zelené střechy s oázou. Pokud vše dobře půjde, zelené střechy s posezením či lákavými výhledy budou dokončeny už koncem příštího rok.

Mgr. Martin Jandík z firmy Izolprotan připravil ve spolupráci s izolatérem Jiřím Bartáčkem velmi inspirativní článek o tom, jak i po 20 letech funguje střecha pokrytá hydroizolačními fóliemi značky Protan.

SERIÁL

V seriálu Unikátní střechy si tentokrát všímáme střechy rotundy sv. Kříže v Praze, která se může pochlubit původní opukovou krytinou z 12. století.

Věděli jste, že sériová výroba pálených tašek začala už ve středověku? V dalším díle seriálu Poklady z muzea, který čerpá z bohaté sbírky pana Richarda Mlýnka, se podíváme na vývoj této krytiny s důrazem na špičaté tašky

SOUTĚŽ

Prezentace soutěže Memoriál Antonína Fajkoše má pravidelně na stránkách našeho časopisu své místo. Tato soutěž pro studenty českých a slovenských vysokých škol O nejlepší práci zaměřenou na střechy se neustále vyvíjí a letos její účastníky čeká nové zajímavé ocenění firmy PRO-DOMA. Jen musíme upozornit, že přihlásit se je možné už jen do 15. listopadu.

ZE SVĚTA

O zážitky z pozorování břidlicových střech v Bretani a Normandii se s námi podělil Milan Hajlman, který přidal i porovnání kvality této krytiny ve Francii a u nás.

O zajímavých střechách a variacích jejich provedení v dalekém Grónsku napsal poznatky ze svých cest i pan prof. Ing. Jozef Oláh.


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email