Střechy-Fasády-Izolace 4/2023: Dominantou vydání je solární energie

3. 4. 2023

V dubnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace opět najdete řadu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží. Blíže jsme se tentokrát zaměřili na téma Solární energie, kterému je věnováno hned osm článků včetně ankety s názory odborníků.

Vybíráme z aktuálního vydání:

CECHY a ŠKOLSTVÍ

Již tradičně se letos začátkem března v rámci brněnského Stavebního veletrhu konala finálová klání 15. ročníku prestižní řemeslné přehlídky České ručičky včetně mistrovství ČR v soutěžích odborných dovedností oborů klempíř, pokrývač a tesař. Přinášíme výsledky i zprávu, že oblíbená soutěž opět získala svou proslulost. Mezi velkým počtem přihlášených družstev letos bodovali například i klempíři z rakouského Mistelbachu.

IZOLACE

Mezi nejčastější nekalé či vyloženě podvodné praktiky při zateplování budov, které je možné najít na internetu, patří nabídka izolantů, jež nedosahují deklarovaných tepelně-izolačních vlastností. Pro nás je zmapovala Asociace výrobců minerální izolace.

O vadách modifikovaných asfaltových pásů, a především o stále sestupné tendenci materiálu píše v dalším pojednání přední odborník a soudní znalec Ing. Antonín Parys. Asfaltové hydroizolace pro změnu na střechách v řeckém městě Lindos na ostrově Rhodos zaujaly na cestách po světě doc. Ing. Marka Novotného.

SERIÁL

Oblíbený seriál Poklady z muzea, který připravujeme společně s Tegulariem Richarda Mlýnka, představuje cihlářské výrobky vybočující z běžného sortimentu. Je zajímavé, že naši výrobci pálených tašek a cihel se v minulosti rádi věnovali i různým originálním doplňkům.

Fotovoltaika dává smysl, když je součástí komplexních řešení – to je další díl seriálu Unikátní střechy, který si tentokrát všímá střech několika význačných staveb u nás i ve světě právě z hlediska realizace solárních systémů.

SOLÁRNÍ ENERGIE

K aktuálním otázkám k tématu je rozhovor Šárky Seidlerové s výkonným ředitelem Solární asociace Janem Krčmářem.

Ing. Jaroslav Brychta, CSc., autorizovaný inženýr pro pozemní stavby, popsal ve svém článku kromě jiného také základní technické požadavky na realizaci fotovoltaických zařízení na plochých střechách.

Národní památkový ústav na konci loňského roku představil metodiku k fotovoltaickým systémům v rámci památkové péče. Více o tom, co všechno má na možnosti realizace vliv, co všechno je nutné dodržet, najdete v článku Tomáše Svobody.

S Ing. plukovníkem Milošem Střelkou, náměstkem pro prevenci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jsme hovořili o fotovoltaických systémech z hlediska požárně-bezpečnostní prevence.


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email