Střechy-Fasády-Izolace 5/2023: To jsou šikmé střechy i nástup dravého mládí

3. 5. 2023

V květnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace opět najdete řadu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží. Blíže jsme se tentokrát zaměřili na téma Šikmé střechy, pod kterým se skrývá řemeslná tradice a zároveň řada nových inovativních trendů.

Vybíráme z aktuálního vydání:

CECHY a ŠKOLSTVÍ

Také v tomto vydání si můžete přečíst o soutěžích a zejména o dovednostech jejich vítězů. Soutěžilo se například na bratislavském výstavišti Incheba v rámci konání veletrhu Coneco ve 22. ročníku Mistrovství Slovenska střechařských řemesel středních škol s mezinárodním obsazením, které pořádal Cech strechárov Slovenska.

Už potřetí se v druhé polovině března uskutečnily mistrovské zkoušky izolatérů v Mlýně Davídkov. Zúčastnilo se jich třináct izolatérů z deseti firem, a jak se ukazuje, tato zkouška si získává čím dál tím větší vážnost.

Na tradici práce svého otce tesaře navazuje také slečna Vanda Čapková ze Staré Vsi u Bílovce, která se na Středním odborném učilišti stavebním v Opavě připravuje na profesi pokrývače. A podle pedagogů si vede moc dobře. Je skvělé, že děvčata nejsou v technických oborech výjimkou.

DŘEVOSTAVBY

Zaznamenali jsme také mezinárodní konferenci Dřevostavby ve Volyni, která se uskutečnila opět v plné síle a za účasti odborníků z Kanady, Švýcarska, Finska, Norska, Německa, Rakouska, Slovenska a samozřejmě Česka. Zajímavý je i rozhovor s ředitelem pořádající Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy RNDr. Jiřím Homolkou.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je sdružení firem, které věří dřevostavbám a zcela otevřeně je na tuzemském trhu prosazuje a podporuje. Jednou z cest, kterými se asociace zcela dobrovolně vydala, je certifikace Dokument národní kvality (DNK). Více o ní řekne přehledný článek.

ROZHOVOR

Firem, které mohou pokračovat díky další generaci potomků jejich zakladatelů, není mnoho. Proto potěší, když o takové můžeme napsat. Jednou z nich je firma Střechy Bohemia, o které nám v rozhovoru více řekne její jednatel Roman Kučera mladší.

SERIÁL

Futuristická přístavba ve tvaru broušeného krystalu

coby přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se dostala do hledáčku našeho seriálu Unikátní střechy.

Příběh o sběratelství pana Richarda Mlýnka trvá již neuvěřitelných 50 let. V dalším díle seriálu Poklady z muzea se například dozvíte, jak přišla sbírka k názvu Tegularium a další zajímavosti.

SLOVO ODBORNÍKA

Odborný komentář napsal náš dlouholetý spolupracovník Ing. Antonín Parys.

Zaměřil se konkrétně na novelizovanou normu, coby základní dokument pro navrhování střech, tentokrát z pohledu dvouroční platnosti tohoto dokumentu a jeho užívání v praxi.


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email