Střechy-Fasády-Izolace 6/2023: Klempířina očima firem, řemesla i významných osobností

2. 6. 2023

V červnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace opět najdete řadu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží. Blíže jsme se tentokrát zaměřili na téma Klempířina a Plechové střechy.

Vybíráme z aktuálního vydání:

KLEMPÍŘINA a PLECHOVÉ STŘECHY

Plechové střechy zejména staršího data

dokážou jistě pěkně potrápit. Doc. Ing. Marek Novotný, Ph.D., přináší ve svém článku s názvem Koroze plechové krytiny praktické ukázky a doporučení.

Ve Valašském Meziříčí vyučuje klempíře už 40 let žena – Milena Bryolová. Povídání o ní si také můžete přečíst v tomto vydání.

V Německu v bavorském městečku Karlstadtu funguje zajímavé muzeum klempířských řemesel a mědi. Od prvotní myšlenky a založení nadace, která vznik muzea řemesel iniciovala, letos uběhne už neuvěřitelných 35 let.

ROZHOVOR

Ocenění Osobnost střechařského oboru, které pořadatel veletrhu Střechy Praha uděluje už od roku 2014, získal letos Ing. Jakub Nepraš. Je nepřehlédnutelnou postavou v oblasti střech, prodeje střešních materiálů a střechařského řemesla. Působil také jako člen představenstva Cechu KPT ČR a rozhovor s ním bude jistě inspirativní i pro naše čtenáře.

Centrum pasivního domu funguje v České republice coby nezávislé sdružení už 20 let. Sdružuje více než stovku ověřených firem a specialistů, kteří energeticky úsporné a zdravé domy navrhují, staví nebo pro ně vyrábí technologie a komponenty. Zajímalo nás, jak se toto sdružení za dobu své existence změnilo a jaké má dnes priority.

SERIÁL

Seriál Unikátní střechy nás tentokrát zavede do Paříže, která se může pochlubit nádhernými exponáty.

SLOVO ODBORNÍKA

Použít v extenzivním vegetačním souvrství střechy hydroakumulační vrstvu?

Touto otázkou se ve svém odborném článku zabývá náš spolupracovník Ing. Petr Skalský a dokládá podrobnou analýzu.

ŠKOLSTVÍ

Koncem dubna probíhal v Chebu mezinárodní workshop mladých tesařů, kterého se zúčastnili žáci ze Střední školy řemeslné Jaroměř a jejich kolegové z německého Bayreuthu. Pod vedením zkušeného tesařského mistra Petra Růžičky se učili ručnímu opracování dřeva a vyzkoušeli si tzv. nízkou a vysokou práci, včetně přípravy kmene na podélné řezání i štípání nebo výrobu špalků.

Vzhledem k smutné zprávě, která tesařský obor koncem května zasáhla, je tento článek zároveň vzpomínkou na práci a odkaz mistra tradičního řemesla Petra Růžičky, který navždy odešel do tesařského nebe. Čest jeho památce!


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email