Střechy-Fasády-Izolace 7-8/2023: Tématy vydání jsou Chytré a Atypické střechy

3. 7. 2023

V červencovém a srpnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace opět najdete řadu inspirativních článků, rozhovorů a reportáží. Blíže jsme se tentokrát zaměřili na téma Chytré a Atypické střechy.

Vybíráme z aktuálního vydání:

CECHY

Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR

v posledních letech usiluje také o spolupráci s podobnými organizacemi v zahraničí. Tentokrát přinášíme zprávu o setkání v německém Ambergu, kde se na svatého Josefa, patrona tesařů, tradičně scházejí bavorské a saské cechy na slavnostní bohoslužbě v místním kostele sv. Martina. A čeští tesaři i další členové cechu u toho samozřejmě nemohli chybět.

V souvislosti s tesařinou v tomto vydání přinášíme bohužel už jen vzpomínku na excelentního tesaře, pana Petra Růžičku, který byl nepřehlédnutelnou osobností svého oboru.

DŘEVOSTAVBY

Asociace dodavatelů montovaných domů

nás pozvala na partnerskou návštěvu pily v Chanovicích, která navazuje na tradici tamní rodinné tesárny založené již v roce 1919. Dnes se areál intenzivně rozvíjí díky masivním investicím společnosti Pfeifer Holz, která se specializuje na široký sortiment stavebního řeziva i dalších výrobků s přidanou hodnotou.

CHYTRÉ STŘECHY (a stavby)

Chytrá řešení šetří energie a další náklady.

I proto se v poslední době zvýšil i tlak na jejich rychlejší rozšíření. A to jak na stavbu nových chytrých budov, tak na rekonstrukci a modernizaci stávajících. V článku s názvem Téma chytré budovy je v současnosti vysoce aktuální, si můžete přečíst poznatky odborníků z několika firem.

Firmy zabývající se výrobou zdicích materiálů také nechtějí zůstat pozadu a připravují do výroby zdicí robot, který už byl otestován a na první stavby by měl vyjet už v září tohoto roku.

S tématem Chytré střechy úzce souvisí i poznatky z návštěvy výrobního závodu společnosti Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou. K vidění tam byla špičková výrobní linka na CLT panely z masivního křížem vrstveného dřeva, které je vhodné nejen pro vnější a vnitřní stěny, stropy a střechy dřevostaveb, ale i dalších objektů.

K tématu Chytrých střech patří také pravidelná a chytrá údržba plochých střech, která se v praxi bohužel stále podceňuje. Více nám o jejím přínosu řekne článek Ing. Přemysla Pospíšila ze společnosti Česká Správa Střech.

SERIÁL

V seriálu Unikátní střechy se tentokrát podíváme na zámek Zelená hora u Nepomuku, který svým románem Černí baroni proslavil spisovatel Miloslav Švandrlík.

Austrálie, Nepál, ale třeba i Mosambik jsou destinace, odkud pocházejí vzácné exponáty v Tegulariu Richarda Mlýnka. A tentokrát se s námi v seriálu Poklady z muzea podělil o to, jak k těmto zajímavým krytinám přišel.

SLOVO ODBORNÍKA

Ing. Petr Skalský se ve svém pojednání zabývá otázkami a radami, jakou vybrat hydroizolační vrstvu do extenzivní vegetační střechy.

Čerpá ze svých mnohaletých zkušeností nejen u nás ale i v zahraničí.


Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email