Tesařská ruční pásová pila Mafell Z5 Ec      

22. 10. 2021

Podzim je tady a nejenom tesaři se tak dostávají do svého nejvytíženějšího období. Jak si práci usnadnit, urychlit a zpřesnit napoví náš nový seriál o tesařském nářadí německé firmy Mafell, který připravujeme ve spolupráci s firmou Mafell Tábor.

Prvním strojem, který si představíme, je tesařská pásová pila Mafell Z5 Ec. Jedná se o unikátní stroj, který nemá na trhu konkurenci. Když se v Německu zeptáte, který stroj si jako první pořizuje tesař, pokud začíná provozovat svou živnost, jednoznačnou odpovědí je právě tato Z5. A to hlavně z důvodu její univerzálnosti. V našich končinách stále panuje představa, že pila je vhodná pouze pro ozdobné konce vaznic a krokví. Její využití je ale mnohem větší – ať už se jedná o sedla krokví, plátování, kampování a podobně.

Základní parametry stroje:
Hloubka řezu: 305 mm
Jmenovitý příkon: 2250 W
Otáčky na prázdno: 650 – 1550 ot/min
Hmotnost: 13,6 kg
Natočení pilového pásu: 0 – 30°

Stroj je vybaven motorem CUprex zajišťujícím vysoký výkon a dostatečný krouticí moment, vestavěná řídicí elektronika pak udržuje otáčky na konstantní hodnotě i při vysokém zatížení. Celá konstrukce stroje je z hořčíkové slitiny, takže ve srovnání s konkurenčními stroji je mnohem lehčí, což při celodenní práci jistě každý ocení. Stroj má pevný kolmý stůl, a tak jakýkoliv řez si zachovává přesnost a kolmost k řezné ploše. Není tedy potřeba si například u sedla opisovat úhelníkem i svislice řezu tak, jako je to nutné u jiných strojů.

Správné napnutí pilového pásu je zajištěno „výrobním rozevřením“ hořčíkového ramene, které se pak při utahování pásu prakticky „srovná“ do správného rozměru přes nastavitelnou kluznou spojku. Na výběr je několik druhů pásů – šířky 6 nebo 8 mm se 4 nebo 6 zuby na palec. Unikátní je pak i pilový pás se „zadním zubem“ pro snadnější vyjetí z řezné spáry. Řez je velmi čistý a přesný a u ozdobných konců tak není potřeba ještě něco dobrušovat.

Velmi zajímavou a praktickou možností je i otočné vedení pilového pásu – stačí páčkou u horní rukojeti lehce zatáhnout a pilový pás se vytočí v rozsahu 0-30°. Díky tomu lze při maximálním vytočení zaříznout až do hloubky 90 mm, aniž by druhá strana pásu zasáhla materiál. Také kampování je tedy s touto pilou možné jednoduše vytvořit. Díky paralelnímu dorazu, který je ke stroji dodáván, je možné i použití s vodicí lištou. Využít lze i univerzální vedení a vytvářet tak přesné řezy pod úhlem.

Stroj je vybaven mechanickou bezpečnostní brzdou, která umožňuje rychlejší zabrzdění pásu po řezání, čímž se snižuje i opotřebení pilového pásu při doběhu stroje. Za zmínku stojí také ofukování místa řezu zbytkovým vzduchem z chlazení motoru, možnost napojení vysavače nebo přídavná spodní rukojeť pro „dvoumužné“ použití při řezání. Výměna pásu je díky dvěma sundavacím krytům taktéž velmi rychlá a jednoduchá. Ke stroji je možné zakoupit i transportní vozík pro lepší manipulaci a bezpečné odkládání stroje. Pokud to shrneme, jedná se o velmi univerzální stroj, který zajistí rychlou, přesnou a velmi precizní práci.


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v říjnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email