Tesařské řetězové pily Mafell ZSX

30. 3. 2022

Dalším výrobkem, který si v rámci našeho seriálu o produktech německé firmy Mafell představíme, je řada tesařských řetězových pil ZSX 260HM, 400HM a 400Q, případně dvoumotorová ZSX-TWIN Ec.

Jedná se bezesporu o velmi výkonné a přesné pily určené pro vytváření přesných příčných i podélných řezů nebo řezů pod úhlem. Všechny stroje jsou identické ve směru motoru i konstrukce stroje, rozdíl je pak v osazených lištách a použitých řetězech. Menší varianta s označením 260 je osazena lištou pro kolmou hloubku řezu až 260 mm, druhá velikost 400 je pak pro kolmou hloubku řezu až do 400 mm.

V nabídce jsou dva typy řetězů – standartní 3/8“ řetěz s označením Q, případně řetězy s označením HM – tedy přesný tvrdokovový řetěz se speciálním broušením. V případě použití tohoto řetězu dochází k velké eliminaci vytrhávání třísek a ve srovnání s běžným 3/8“ řetězem je výsledný řez opravdu extrémně čistý. Balení stroje s označením HM obsahuje 2 ks tohoto speciálního řetězu. Automatické a nastavitelné mazání řetězu zabezpečuje, že se neobjeví žádné stopy oleje na materiálu.

Řetězová pila Mafell ZSX na pojízdném vozíku.

Robustní konstrukce stroje je osazena výkonným 3 000 W CUPREX motorem s optimalizovanou digitální elektronikou a nově vyvinutou řídicí technikou. Lištu je možné naklápět oboustranně až do 60°. Možné je i předozadní naklopení lišty až o 10°, což je velmi vhodné například při řezání více prvků najednou – stroj tak začíná řezat další prvek, zatímco předchozí teprve dořezává. Vzhledem k dobré ergonomii stroje a optimálně umístěným madlům ho mohou obsluhovat jak praváci, tak leváci.

Detail tvrdokovového řetězu HM.

Odvod pilin je proveden v horní části stroje a směr odvodu je možné nastavit naklopením horního krytu, na který je možné připojit plastovou koncovku a stroj tak napojit na odsávání. Viditelnost místa řezu je zajištěna jeho ofukováním zbytkovým vzduchem z motoru. Všechny stroje mají 10metrový přívodní kabel a paralelní doraz, který ve spojení s univerzální úhlovou lištou zajišťuje perfektní vedení pro různé úhlové řezy. Tak jako většinu strojů lze i tento použít i na běžných vodicích lištách. Jako příslušenství lze zakoupit i transportní vozík, který usnadňuje odkládání stroje i nastavení úhlů.

Porovnání kvality řezu u řetězu HM (prvky vlevo) a Q (prvky vpravo).

Pro opravdu extrémní nasazení existuje i dvoumotorová varianta stroje s označením ZSX-TWIN Ec s celkovým příkonem 6 000 W! Excelentní výkon, nízká hmotnost, a hlavně perfektní a čistý řez pod libovolným úhlem bez vytrhávání třísek – to jsou hlavní přednosti těchto řetězových pil, které najdou uplatnění zejména při řezání materiálů větších dimenzí, jako jsou například BSH nosníky, vytváření různých plátů či zářezů pro použití styčníkových plechů.

Základní parametry strojů Mafell ZSX260 / ZSX400 / ZSX-TWIN Ec:
Hloubka řezu při 90° (mm): 260 / 400 / 400
Hloubka řezu při 60° (mm): 130 / 199 / 199
Rozsah naklopení lišty: -60°- +60°/ -60°- +60°/ -15° – +60°
Hmotnost (kg): 13,3 / 14,1 / 24,2

Produktové video si můžete prohlédnout zde:


Článek Jiřího Bartoše původně vyšel v březnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email