Zásadní změnu přinese datový standard staveb

19. 7. 2021

Metoda BIM není žádná technologická novinka, její základy byly položeny už v 60. letech minulého století. Zajímalo nás, do jaké míry se už používá také u nás, a proto jsme o rozhovor požádali Jaroslava Nechybu, ředitele odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci.

Pane řediteli, existují také v České republice už firmy, architekti a jiní odborníci, kteří BIM úspěšně zavádějí do praxe?
Rozvoj technologií, zejména kolem roku 2000, dodal zavádění metody BIM nový impulz. Připomeňme, že je to Building Information Management, tedy správa či řízení informací o stavbě, nejde tedy jen o tzv. 3D modely. V soukromém sektoru je metoda BIM již poměrně standardně využívána, průkopníky byly inovativní projektové kanceláře už před asi deseti lety, navazuje na ně i většina velkých stavebních firem. Bohužel těžiště využívání BIM je pořád koncentrováno pouze na vytváření digitálních modelů stavby (DiMS), což je soubor grafických a negrafických informací spojených s geometrickým (3D) modelem. To je ale jen malá část metody BIM. Takže ano, existují a jejich počet za poslední tři roky významně roste. Teď bude výzva začít BIM používat i pro řízení procesů.

Máte povědomí, jaké jsou jejich zkušenosti? Spolupracujete s nimi?
V Česku se metoda BIM i v soukromém sektoru využívá již asi desetiletí. Tady jsou tedy zkušenosti již poměrně velké. Největší efektivitu přináší BIM v případě, že jsou ho schopni využít všichni v rámci projektu. A právě v tomto směru se situace v posledních letech významně zlepšuje. Tím získávají všichni zúčastnění další dimenzi zkušeností, tolik potřebných pro praktické používání. Činnost odboru Koncepce BIM agentury ČAS je postavena výhradně na zkušenostech expertů z praxe, takže spolupráce je velmi těsná a intenzivní. Standardy a metodiky nemohou tvořit úředníci.

Naším hlavním úkolem je připravit prostředí tak, aby metodu BIM mohli začít využívat zadavatelé veřejných stavebních zakázek s cenou vyšší než 150 milionů korun. Tady jsme teprve v začáteční fázi, nicméně již nyní běží asi 25 pilotních projektů, které ověřují využití některých částí metody BIM ve státní a veřejné správě. Poměrně velké zkušenosti s metodou BIM mají kolegové ze Státního fondu dopravní infrastruktury a Správy železnic. Ta dokonce před několika týdny zveřejnila svou strategii využívání BIM. Obecně lze říci, že zejména u dopravních a infrastrukturních staveb je již zkušeností s metodou BIM mnohem více…


Celý rozhovor si můžete přečíst v letním vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email