Zaujalo nás: Střecha paláce Lucerna se proměnila v zelenou louku se zvířaty

5. 9. 2018

Střecha paláce Lucerna v centru Prahy se koncem srpna proměnila v zelenou louku. Na 1000 metrech čtverečních střechy byl položen umělý trávník, po obvodu plochy je několik nádob s rostlinami a lidé zde mohou vidět dočasné obyvatele střechy – slepice, králíky a kozu.

Prostor je veřejnosti přístupný do 11. září vždy od 12:00 do 20:00 hodin za vstupné. Nápadem na zelenou střechu se Ondřej Kobza, který je jedním z autorů nevšedního projektu, inspiroval v zahraničí, konkrétně ve Francii, kde jsou na střechách nových budov zahrady nebo solární panely k vidění mnohem častěji než v našich končinách.

„Soustřeďujeme se na obchvaty, administrativní budovy, ale na ty symbolické, archetypální věci se nějak zapomíná. Jako společnost jsme příliš orientovaní technickou stránkou života, ale málo se uvažuje o takových těch jemných nitkách, které drží společnost pohromadě,“ uvedl Kobza.

Jak dále popsal, přírodní trávník nebylo možné na střechu umístit kvůli nosnosti konstrukce, na kterou by vrstva zhruba 30 centimetrů zeminy vytvářela velký tlak. Komplikované a náročné by bylo i zavlažování a údržba. Proto se autoři nakonec rozhodli pro umělý trávník, který věnovala společnost Juta. Zelený „koberec“ se po 11. září snadno sbalí a může být následně použit pro jiné účely.

Pražský kavárník Ondřej Kobza se snaží střechu Lucerny postupně otevírat veřejnosti již od podzimu roku 2016. Letos nebo příští rok v zimě by se na střeše údajně mohlo objevit kluziště. Na střeše ovšem pořádá také semináře, kurzy jógy či koncerty. Jaké? Tak například v pátek 7. září je na programu koncert Dana Bárty & En.Dru.

Na střechu Lucerny se návštěvníci dostanou pomocí schodiště či páternosteru. Vstupné je 200 korun za dospělého, 150 za studenta či seniora, děti do deseti let mají vstup zdarma.

Palác Lucerna, který se nachází v centru Prahy mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí, postavil Václav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana. Záhy po svém vzniku se stala centrem kulturního a společenského života v Praze. Po roce 1948 byla znárodněna, v roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi.

Následovaly spory a komplikace, po kterých soudy rozhodly, že celá budova patří ženě Ivana Havla Dagmar Havlové, která hodlá palác rekonstruovat a oživit. Nyní se připravuje rekonstrukce fasády.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email